Kraj Vysočina má nového hejtmana, Běhounka nahradil Schrek z ODS

  10:28,  aktualizováno  11:56
Po více než měsíci od krajských voleb má Kraj Vysočina nového hejtmana. Na dnešním ustavujícím zastupitelstvu byl novým hejtmanem zvolen Vítězslav Schrek (ODS). Po dvanácti letech vystřídal ve funkci Jiřího Běhounka (ČSSD), který bude nově řadovým zastupitelem.

Vítězslav Schrek (na snímku) je v pořadí druhým hejtmanem Kraje Vysočina z ODS, v letech 2004 - 2008 byl ve funkci současný předseda senátu Miloš Vystrčil. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Budu svůj mandát vykonávat, jak nejlépe umím. Do pozice hejtmana nastupuji s velkým odhodláním a také s respektem. Věřím, že si společně dokážeme poradit s problémy, které nám pandemie přinese. Jsem člověk, který nebourá, ale staví na dobrých základech a posouvá dál,“ uvedl nově zvolený hejtman Vítězslav Schrek (ODS) a poděkoval odcházejícímu hejtmanovi Běhounkovi za jeho dosavadní práci.

Nový hejtman byl zvolen 32 hlasy, proti bylo 13 zastupitelů. Opoziční ANO navrhovalo hejtmanem lídra kandidátky Martina Kuklu. Tento návrh nebyl přijat.

Nově zvolení členové zastupitelstva složili do rukou odcházejícího hejtmana Jiřího Běhounka zastupitelský slib. Kvůli epidemiologické situaci si nepodali ruce, ale dotkli se loktem.

Na nové krajské koalici se podle koaliční smlouvy dohodlo pět politických stran. Jedná se o Piráty (7 zastupitelů), ODS a Starosty pro občany (7), ČSSD (6) a uskupení Starostové pro Vysočinu (6). V krajském 45členném zastupitelstvu budou mít většinový podíl 32 hlasů. Vítěz letošních voleb, Hnutí ANO, bude v opozici, stejně jako KSČM.

Seznam hejtmanů Kraje Vysočina

20. prosince 2000 - 7. prosince 2004
František Dohnal, KDU-ČSL (zvolen za Čtyřkoalici)

7. prosince 2004 - 14. listopadu 2008
Miloš Vystrčil, ODS

14. listopadu 2008 - 18. listopadu 2020
Jiří Běhounek, nestraník (zvolen za ČSSD)

18. listopadu 2020
Vítězslav Schrek, ODS (zvolen za ODS a Starosty pro občany)

Ustavující krajské zastupitelstvo bylo odloženo o několik týdnů. Strany čekaly, jak rozhodne Krajský soud v Brně o stížnosti koalice Pro TOP Vysočinu na neplatnost volby kandidáta v říjnových volbách. Koalici, již tvoří kromě TOP 09 také Klub angažovaných nestraníků a Koruna Česká, chyběl po sečtení volebních hlasů pro zisk mandátů jediný hlas. Soud nakonec stížnost zamítl.

Krajská rada má devět členů

Zastupitelé odsouhlasili svými 32 hlasy nové, devítičlenné personální složení Rady Kraje Vysočina. První náměstkyní hejtmana se stala Hana Hajnová (Piráti), její gescí bude regionální rozvoj. Druhým náměstkem hejtmana se stal Vladimír Novotný (ČSSD), který bude mít na starosti oblast zdravotnictví. Tuto funkci vykonával i v předchozím období.

Dalším náměstkem se stal Miroslav Houška (KDU-ČSL), bude mít na starosti ekonomiku a dopravu. Čtvrtým náměstkem byl zvolen dlouholetý starosta Pacova Lukáš Vlček (STAN). Věnovat se bude tématice životního prostředí a zemědělství.

Dalšími uvolněnými členy Rady Kraje Vysočina jsou Jan Břížďala (Piráti) pro oblast školství, Jan Tourek (KDU-ČSL) pro oblast sociální politiky, Karel Janoušek (ODS a STO) pro oblast majetku. Devátým členem rady bude starosta Telče Roman Fabeš (STAN). Na starosti bude mít kulturu a cestovní ruch.

Jak je uvedeno v koaliční smlouvě a jak potvrdil nový hejtman Vítězslav Schrek, nebudou uvolnění členové rady dlouhodobě kumulovat své uvolněné funkce.

Velké kritiky se dostalo u opozičních zastupitelů zřízení tří výborů a především vznik uvolněného postu předsedy výboru pro rozvoj strategických projektů, životního prostředí a agendu 21, pro zastupitele ČSSD Martina Hyského. Na starosti má mít velké projekty jako například VRT či oblast veřejné dopravy. Podle hejtmana Vítězslava Schreka si Kraj vysočina zaslouží, aby se strategickým projektům věnoval uvolněný politik naplno a profesionálně.

Jako nehospodárné považuje vznik této uvolněné funkce Martin Kukla (ANO). „Jsou to politické trafiky. Tato funkce nás bude stát ročně 1,5 milionů korun,“ kritizoval.