Jihlava rozhodla. Horáckou multifunkční halu postaví společnost GEMO

  10:58
Horáckou multifunkční arénu (HMA) v Jihlavě by podle výsledků zadávacího řízení měla postavit firma GEMO. Ta zvítězila v soutěži, do které se přihlásilo pět společností, s cenovou nabídkou lehce vyšší než 1,909 miliardy korun bez DPH. Stavba by mohla být hotova v září 2025.

Rada města JIhlavy ve čtvrtek jednomyslně schválila uzavření smlouvy o výstavbě Horácké multifunkční areny (HMA) s olomouckou firmou GEMO a.s.. | foto: Magistrát města Jihlavy

Mezi hodnotícími kritérii byla kromě nejnižší nabídkové ceny také zkušenost klíčového personálu dodavatele. „GEMO a.s. je ekonomicky silná společnost, která má roční obrat kolem čtyř až pěti miliard korun a zaměstnává stovky zaměstnanců,“ uvedl manažer projektu David Beke. „Má za sebou velké projekty hlavně v Praze, na severu Moravy a na Slovensku.“

Uchazeči o stavbu Horácké multifunkční haly

1. GEMO a.s.
cena: 1 908 998 157 Kč

2. Sdružení firem SYNER a GEOSAN GROUP
cena: 1 988 769 381, 66 Kč

3. Sdružení HMA - Metrostav DIZ, OHLA ŽS, Podzimek
cena: 2 083 659 491,18 Kč

4. BAK stavební společnost, a.s.
cena: 2 199 915 890,05 Kč

5. PKS stavby a.s.
cena: 2 242 395 762,85

ceny jsou uvedené bez DPH

Novostavba pro sport, kulturu a společenské akce zahrnuje nejen zimní stadion s variabilní plochou pro různé účely využití, včetně prostoru pro diváky, gastroprovozu, baru s odbytovou plochou, kavárnu s recepcí, síň slávy, klubové patro a běžeckou dráhu umístěnou na střeše objektu. Ve vedlejší budově bude tělocvična, posilovna, fanshop, ubytování pro sportovce, ale i pivnice a komerční prostor.

Na dokončení HMA bude mít stavební firma 26 měsíců od zahájení prací.

„Včera jsme odeslali výsledek výběrového řízení všem účastníkům. Od dnešního dne bude následovat 15 dnů, kdy se neúspěšní účastníci výběrového řízení mohou odvolat,“ uvedl primátor Jihlavy Petr Ryška. „Neumíme si představit, na čem by se odvolávali, ale stát se to může.“

Pokud se společnosti neodvolají, podepíší zástupci města v období mezi 20. a 23. března se společností GEMO a.s. smlouvu o tom, že se stanou zhotovitelem stavby. „Smlouva musí nabít účinnosti, což je proces maximálně na 30 dnů, možná i dřív. A poté máme lhůtu 84 dnů na předání staveniště firmě. S tím, že tu lhůtu nemusíme využít celou,“ pokračuje Ryška.

Na přelomu června a července, pokud nenastanou žádné zásadní komplikace, by firma GEMO a.s. mohla začít s demolicí stávajícího stadionu a na to navázat se stavbou.

„Před zahájením demoličních prací budeme komunikovat s lidmi, kteří v okolí haly bydlí a s institucemi o tom, jak minimalizovat dopady demolice a výstavby arény,“ uvedl Beke.

Na arénu má město slíbené dotace za 800 milionů korun, půl miliardy od kraje a 300 milionů od Národní sportovní agentury (NSA). Zbývající náklady pokryje z úvěrů a vlastních peněz. Stavba by mohla být hotova do 1. září roku 2025.

10. června 2020

Autoři: ,