Kvůli epidemiologickým opatřením musí Boží muka na sošku ještě počkat

  15:52
Soškou Panny Marie měl být v neděli 18. října slavnostně osazen vrchní díl nově zrestaurovaných božích muk pod kostelíkem svatého Jana Křtitele v Jihlavě. Akce však byla kvůli novým epidemiologickým opatřením zrušena.

Zrestaurovaná boží muka u kostelíku Pod Jánským kopečkem nyní stojí na soukromém pozemku. | foto: Magistrát města Jihlavy

„Město musí akt žehnání nově opraveným božím mukám přesunout na jiný termín, až opadne pandemie koronaviru a rozvolní se epidemiologická opatření,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Boží muka v ulici Pod Jánským kopečkem zrestauroval tým pod vedením Ondřeje Marcina z Jihlavy. Práce, které restaurátoři odváděli od listopadu 2019 do letošního dubna, stály necelých 300 tisíc korun a po celou dobu byly konzultovány se zástupci památkové péče i Národního památkového ústavu (NPÚ).

Muka stála na původním místě v ulici Pod Jánským kopečkem již od 16. století a ještě na začátku 80. let minulého století jste je tam mohli spatřit. Pak však byla tato nemovitá kulturní památka poničena a její torzo uloženo do lapidária Muzea Vysočiny Jihlava. Loni jihlavští zastupitelé rozhodli o její obnově.

„Teď stojí na soukromém pozemku u soukromého domu a jsme domluveni s vlastníkem, že kolem nich dodatečně ještě postavíme omítnutou cihelnou obezdívku,“ informoval Ondřej Stránský z majetkového odboru magistrátu s tím, že s touto variantou souhlasí i zástupci NPÚ.

Obnova památky byla náročná. Svou zásluhu na ní má i Muzeum Vysočiny Jihlava, jež bezplatně darovalo dva původní fragmenty božích muk. A to torzo kaplice a spodní část sloupu.

„Restaurátor musel při obnově památky vyčistit kámen, odstranit zbytky původních tmelů a doplňků, provést celoplošnou biosanaci, odstranit křemičité krusty, celoplošně zpevnit kámen a provést injektáž prasklin i lazurní zpatinování tmelů a doplňků. Nově zhotovil i kovaný kříž včetně nátěru grafitovou barvou a z umělého kamene vyrobil také část kaplice nebo vrchní díl sloupu,“ vypočítal mluvčí magistrátu Daněk.