iDNES.cz

Dřevorubci pořezali 30 stromů na návsi v Hybrálci, kvůli korytu potoka

  15:18
Podoba návsi obce Hybrálec u Jihlavy se na přání většiny obecních zastupitelů radikálně změnila. Lesy České republiky zde nechaly vykácet třicet vzrostlých stromů na březích Smrčenského potoka, který návsí protéká.

Všechny stromy u Smrčenského potoka v centru Hybrálce na Jihlavsku dřevorubci pokáceli. Oficiálním důvodem byla příprava prací na rozšíření koryta potoka, který se zde při silných deštích rozlévá. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Podle oficiálního zdůvodnění se jednalo o ochranu před povodněmi. Lesy ČR budou rozšiřovat a upravovat koryto potoka, který se zde často rozlévá. Kácení má však své kritiky a jeho oprávněnost nyní prověřuje Česká inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě.

K zastáncům kácení patří starosta Hybrálce Antonín Pokorný. „Stromy byly vzrostlé, staré, hrozilo, že spadnou. Z mého pohledu chtěly dolů. Stavba zkapacitnění potoka by narušila jejich kořeny, takže by stejně spadly,“ řekl Pokorný.

Potok převedlo na Lesy ČR už minulé obecní zastupitelstvo. Důvodem byla podle Pokorného dotace na rozšíření koryta potoka.

„Lesy ČR mohly dostat dotaci, aby potok upravily, proto se na ně převedl. Kácení všech stromů u potoka vyplynulo z projektu zkapacitnění,“ řekl Pokorný.

Pomůže širší koryto?

Kácení kritizuje hybrálecká zastupitelka Eva Stoklásková Hegerová. Podle ní bylo zbytečně radikální.

„Jsem přesvědčena, že rozšíření koryta potoka na jeho rozlévání při povodních nebude mít vliv. Kácení mohlo být šetrnější. Návsi bude v létě chybět stín. Obecní úřad měl o rozsahu kácení obyvatele Hybrálce předem více informovat. Já jsem se o skutečném rozsahu kácení dozvěděla v podstatě až ve chvíli, kdy už stromy ležely na zemi,“ řekla Stoklásková, která se zabývá mimo jiné projektováním zahrad.

Vlastní rozhodnutí o povolení ke kácení vydal Obecní úřad Hybrálec. „Podél Smrčenského potoka se mělo kácet 29 stromů a nově ještě jeden strom u mostku, do jehož kořenů by bylo při stavbě výrazně zasaženo. Šlo převážně o olše a dál například o javory a jasany,“ uvedla Martina Jandová z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu, která se ke kácení, navrženém v projektu Lesů ČR, vyjadřovala.

Po ukončení stavby jsou zástupci Lesů ČR povinni podél potoka vysázet čtyřicet stromů a třicet keřů. „Vysázeny budou domácí druhy dřevin – jilmy, lípy, javory, jasany, olše, střemchy, hrušně polničky, třešně ptačí, rybízy alpské, hlohy obecné a vrby ušaté,“ popsala Jandová.

Inspekce: Zkoumáme kvalitu a rozsah kácení

Hybráleckým kácením se nyní zabývá Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Provádíme šetření, které ještě není ukončeno, závěr budeme znát v příštím týdnu. Víme, že kácení bylo povoleno, ale zkoumáme kvalitu a rozsah kácení,“ řekl Jan Panský, šéf havlíčkobrodského inspektorátu ČIŽP.

Vlastní úpravy koryta mají Lesy ČR provádět v termínu od 3. června do 30. září. Dílo bude stát 1,6 milionu korun bez DPH. Lesy na zaplacení projektu využijí své peníze a také státní dotaci z programu na podporu prevence před povodněmi.

„Cílem zvýšení kapacity koryta potoka je, aby převedlo minimálně dvacetiletou vodu. Při vyšších srážkách se potok rozlévá z koryta a vznikají škody na nemovitostech a majetku,“ vyjádřila se Eva Jouklová, mluvčí podniku Lesy České republiky. Podle starosty Pokorného se potok v Hybrálci za posledních dvacet let rozlil minimálně dvakrát. Koryto bude rozšířeno na obou stranách. Mělo by mít lichoběžníkovitý profil, zpevněný kamením.

„Stavba by vážně porušila kořenový systém i stabilitu stromů na březích,“ odůvodnila kácení Jouklová. „Tok bude meandrovat, v korytě se vystřídají prudké a klidné úseky s tůněmi, úprava toku mimo jiné podpoří migraci vodomilných živočichů,“ dodala.

Historicky podle zastupitelky Stokláskové ochranu Hybrálce před povodněmi zajišťovala kaskáda rybníků nad obcí – první byl hned nad hybráleckým mlýnem. Ze soustavy však dnes funguje jenom část.

zpět na článek