Lidé vozí do sběrného dvora odpad na kšeft, Havlíčkův Brod zavedl karty

  8:40
Kdo poveze odpad do některého ze sběrných dvorů v Havlíčkově Brodě, musí se prokázat takzvanou odpadovou kartou. Novinka, o níž radnice dosud příliš neinformovala, platí od počátku tohoto roku. Má pomoci snížit extrémní množství objemného odpadu na osobu.

Objemný odpad větších rozměrů je takový, který se nevejde do popelnic či kontejnerů. Například starý nábytek, gauče, matrace, kočárky i třeba jízdní kola nebo sáňky. | foto: Město Roudnice nad Labem

Za loňský rok ještě nové údaje nejsou. V roce 2020 ale Havlíčkův Brod patřil k městům, kde lidé vyhodili největší množství objemného odpadu v republice. V Brodě to bylo přesně 134 kilogramů na osobu, zatímco celorepublikový průměr byl až třikrát nižší.

Taková čísla přinutila vedení městského úřadu jednat. „Odpadová karta má být jedním ze základních způsobů, jak množství objemného odpadu razantně snížit,“ věří místostarosta Zbyněk Stejskal, jenž má technické služby ve své gesci.

Objemný odpad větších rozměrů je takový, který se nevejde do popelnic či kontejnerů. „Je to například starý nábytek, gauče, matrace, kočárky i třeba jízdní kola nebo sáňky,“ vysvětluje Renata Horáčková z odboru životního prostředí. Pracovníci dvora mají s takovým odpadem hodně práce a jeho uložení je nejdražší.

Při obvyklém svozu komunálního odpadu technické služby tyto věci nesbírají. S těmi musí každý do sběrného dvora sám autem či s kárkou. A právě tito občané se nyní budou muset prokazovat plastovou kartičkou, případně QR kódem nahraným v mobilu.

Někteří lidé dovezou ročně několik tun věcí

„Víme o lidech, kteří takového odpadu za rok do sběrného dvora dovezou i několik tun. Zřejmě na to mají přímo živnost nebo na svůj občanský průkaz nechávají tento odpad zdarma uložit i občany nemající trvalé bydliště v Havlíčkově Brodě. Na takové jedince nechceme jako město doplácet,“ vysvětluje místostarosta Stejskal.

Odpadová karta má být vydávána jedna na domácnost. Pracovníci ve sběrných dvorech jsou vybaveni čtečkou, která odpad přiřadí ke konkrétní rodině. Dovážený odpad zároveň zváží, tudíž bude zaevidováno, kdo, kolik a jakého odpadu přivezl.

„Není možné zavírat oči nad tím, že někdo vozí tuny takového odpadu ročně. Slibujeme si, že evidence mnohé takové jedince odradí. Na konci každého roku budeme mít přehled, kdo toho kolik přivezl. A budeme s tím moci pracovat,“ dodal místostarosta.

Jak konkrétně ale bude moci vedení města pracovat s údaji, není příliš jasné. Obyvatelé mají podle legislativy ukládání jakéhokoli množství odpadů zdarma. Lidé z radnice nebudou moci uplatnit žádné sankce. A dosud neuvažují ani o tom, že by množství uloženého objemného odpadu mělo například vliv na výši poplatku za svoz komunálního odpadu. 

Vydáno dosud bylo 434 odpadových karet

Městský úřad novinku s odpadovou kartou sice od ledna zavedl, ale zdaleka ne každý o ní předem věděl. Informace o ní neprojednávala rada města ani zastupitelstvo, veřejně se o ní nehovořilo ani na tiskových konferencích, radnice nevydala žádnou tiskovou zprávu. Leták se teprve 30. prosince objevil na webových stránkách města a má být i v lednovém vydání radničních novin.

„Zatím je to celé ve zkušebním provozu. Kdo stále nemá odpadovou kartu a potřebuje vyvézt objemný odpad, samozřejmě může. Pracovníci sběrného dvora mu dají letáček s informacemi, co už bude příště potřebovat,“ vzkazuje Renata Horáčková.

Jak dodala, do pondělního odpoledne bylo v celém Brodě vydáno celkem 434 odpadových karet. Naprostá většina z toho však už na přelomu listopadu a prosince. Automaticky je dostávali obyvatelé čtvrtí Šmolovy, Dolní Papšíkov a Čechovka, kde se měnil systém svozu odpadu a občané dostávali nové nádoby na tříděný odpad.

Osobní vyzvedávání

Ostatní obyvatelé města si odpadové karty musí osobně vyzvednout. Přijít si musí na úřad či některé z jeho pracovišť. Karty se vydávají na městském úřadě V Rámech, v turistickém informačním centru, v budově technických služeb v ulici Na Valech i v kanceláři MHD na nádraží. Lidí, kteří si pro kartu na některé z těchto míst přišli, bylo zatím jen něco přes deset.

Odkdy budou odpadové karty striktně povinné a lidé se bez nich do sběrného dvora nedostanou, zatím nebylo rozhodnuto. Renata Horáčková hovoří o horizontu několika měsíců až půl roku, případně ještě delší době.

Místostarosta Stejskal zmiňuje mnohem dřívější termín. „Rád bych, aby to bylo už od konce února,“ konstatoval.