Parkování v Havlíčkově Brodě výrazně zdražilo, někde až sedmapůlkrát

  15:46
Parkování na náměstí v Havlíčkově Brodě a v přilehlých ulicích citelně podražilo. Na některých místech se sazba zvýšila na dvojnásobek, jinde dokonce sedmapůlkrát. Například půlhodina stání na Havlíčkově náměstí vyjde místo deseti korun nově na dvacet a u polikliniky řidič za dvě hodiny místo dvou korun zaplatí patnáct.

Město Havlíčkův Brod chce vyššími sazbami přimět řidiče k tomu, aby nechávali své vozy jinde než v centru. Na velkém parkovišti u krajské knihovny je 126 míst a mnoho týdnů bylo takřka prázdné. Tento snímek je z konce srpna. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Úprava sazeb za parkování souvisí se vznikem nových parkovacích ploch. V docházkové vzdálenosti od centra města jsme uvolnili nové kapacity, kam bychom chtěli řidiče přesměrovat,“ zdůvodnil brodský místostarosta Libor Honzárek.

Novými kapacitami myslí stání u krajské knihovny. Na velkém parkovišti, které se v srpnu otevřelo mezi knihovnou a řekou Sázavou, je 126 míst. Už od počátku roku navíc hned vedle funguje dvoupatrový parkovací dům s devadesátkou míst. Jenže po měsíce tyto plochy zely prázdnotou. Řidiči na ně dlouho nenacházeli cestu a ani dnes nejsou beznadějně plná.

Oproti tomu na náměstí a v okolních ulicích v centru bylo plno neustále. Najít tu v pracovní den volné místo bylo skoro nemožné. Pokud se to podařilo, mohl šofér mluvit o velikém štěstí.

„Účelem změny sazeb není potřeba zvyšovat z parkování příjmy, ale regulace ve využívání parkovacích ploch,“ zdůraznil Honzárek. „Chceme motivovat řidiče, aby využívali parkoviště u knihovny,“ dodal.

Ačkoliv vedení města o nových parkovacích místech u knihovny informovalo v médiích, na svých webových stránkách i na sociálních sítích, mnoho řidičů přiznalo, že o nich dlouho nevědělo. V ulicích žádné výraznější značení záchytného parkoviště není a řidiče, kteří o nich nevědí, dostatečně nenavádí.

„Je to o návycích řidičů. Musíme jim dát čas, než si na nové parkoviště zvyknou a změní své zažité chování. Žádnou velkou informační kampaň nechystáme,“ říkal v létě vedoucí odboru dopravy Martin Stehno.

„Máme zkušenosti z minulosti. Když jsme zřizovali parkoviště na bývalém autobusovém nádraží u stavební školy, také bylo první měsíce prázdné. Pak si řidiči zvykli a dnes je z devadesáti procent naplněno. Podobné to bude i u knihovny,“ předpokládal Stehno. Aut u knihovny skutečně v posledních týdnech začalo pomalu přibývat.

Změny sazeb v parkování

Havlíčkovo náměstí - původně půlhodina za 10 korun a dalších 30 minut za 20 korun, nyní půlhodina za 20 korun a každá další hodina za 40 korun 

Kalinovo nábřeží - původně hodina za 10 korun a každá další za 3 koruny, nyní dvě hodiny za 15 korun 

Bělohradská ulice - původně dvě hodiny za 2 koruny a každá další hodina za 10 korun, nyní dvě hodiny za 15 korun 

Ulice Na Valech a Boženy Němcové - původně hodina za 10 korun, nyní hodina za 15 korun 

Zdroj: Městský úřad Havlíčkův Brod

Že během podzimu dojde k úpravě ceníků městských placených parkovišť, radnice avizovala už s předstihem několika měsíců. Vedení města trápilo, že místa využívali lidé k celodennímu stání. Velkým problémem se ukázala být hlavně plocha u polikliniky v Bělohradské ulici.

„To nás velice trápí. Vzhledem k nízké ceně na něm stojí auta celý den, a kdo jede na polikliniku na ošetření nebo veze pacienta, nemá kde zastavit,“ líčil v červnu Honzárek.

Právě zde došlo k nejcitelnější změně poplatku.

Úprava sazeb se odrazila i v alternativních formách placení. To je možné nejen v klasických automatech, ale už zhruba dva roky prostřednictvím mobilní aplikace ParkSimply a ještě déle SMS. Na některých místech však těmito způsoby nebylo možné zaplatit za krátké stání například na půl hodiny.

Nyní už to možné je. V případě mobilní aplikace ale řidiči potřebují přes GooglePlay stáhnout její nejnovější verzi, kterou je možné používat i v dalších městech, jež tuto formu úhrady umožňují. Původní verze ParkSimply speciálně pro Brod už není podporována a nefunguje.

Nově si rovněž poskytovatel těchto mobilních služeb neúčtuje žádné poplatky, platba z karty či účtu u operátora strhne stejně peněz, kolik by řidič vhodil do automatu. „Poplatek jde na vrub města,“ podotkl Honzárek.