iDNES.cz

Do Brielle míří z Vysočiny desetimetrový vánoční smrk, překážel na zahradě

  12:12
Náklad, který v pondělí vyjel z Havlíčkova Brodu, se na evropských silnicích vidí jen jednou do roka. Z Vysočiny až do holandského městečka Brielle na pobřeží Severního moře se veze vánoční strom. Brod ho do partnerského města vzdáleného 1 100 kilometrů posílá každoročně.

Na dalekou cestu se transport s neobvyklým nákladem vydal celkově už počtrnácté. Stará se o něj briellská spediční firma. Ta vozí zboží do východní Evropy. Zpět se kamion s návěsem vrací prázdný, a tak pro něj není problém se v Brodě pro strom zastavit.

Právě kvůli přepravci si letos museli Broďáci pospíšit, kamion se pro strom zastavil o týden dřív, než bývá obvyklé.

Do holandského městečka Brielle na pobřeží Severního moře se letos vydal z Havlíčkova Brodu tento smrk. Vysoký je přibližně deset metrů.

„Pro dopravce je to velká čest vézt do města vánoční strom, notabene z takové dálky. Veškeré náklady na transport proto hradí holandská strana,“ informoval Tomáš Hermann, havlíčkobrodský zastupitel, ředitel městského kina a divadla a rovněž muž, který se o partnerství obou města po roky stará.

K Severnímu moři se letos veze smrk. Vysoký je přibližně deset metrů. A na rozdíl od předešlých let bylo jeho naložení mnohem jednodušší. Nebylo ho totiž nutné překládat z kamionu českého na kamion holandský.

„Strom rostl v zahrádkářské kolonii hned vedle našeho areálu u rybníka Cihlář. Bylo možné ho naložit přímo na návěs zahraničního dopravce,“ zmínil vedoucí sekce údržby zeleně brodských technických služeb Radek Stejskal.

Majitel strom daroval – za pokácení

Přibližně čtvrt století starý strom už na zahradě překážel a svými kořeny poškozoval majetek zahrádkářů. „Nadzvedával bránu do zahrady i základy jedné ze zahradních chatek. Majitel ho proto městu za pokácení daroval,“ dodal Stejskal.

Z darování vánočního stromu přátelům do Brielle se v Havlíčkově Brodě stala milá tradice. Myšlenku na jeho převoz před skoro patnácti lety pojal briellský cech cukrářský. A brodský partnerský výbor k tomu byl více než nápomocen.

Obě strany tehdy hledaly způsob, jak advent v Brielle trochu více oživit. A strom na náměstí, který tam v posledních desetiletích nebýval, se ukázal jako skvělý nápad. Pouze pamětníci vzpomínají, že v dávnější minulosti si do Brielle nechávali strom vozit z Německa, ale od toho pak ustoupili.

„Část Holandska, kde Brielle leží, je placka. Nejsou tam lesy, natož jehličnaté. Sehnat pěkný, vysoký vánoční strom je tam obtížné. Tak jsme se domluvili, že strom věnujeme z Brodu,“ pravil Hermann.

V Brielle tamní technické služby strom zasadí na náměstí Markt, ozdobí a nasvítí. Na začátku adventu se v Brielle koná slavnost Lichtjesavond, při níž se strom rozzáří. Součástí slavnosti je i zpívání koled, koncerty i třeba řemeslný trh.

Zástupci Havlíčkova Brodu se jí v minulosti v hojném počtu pravidelně aktivně účastnili. Do Brielle jeli řemeslníci se svým zbožím, koncertoval pěvecký sbor Jasoň, do Holandska se vezly dárečky i cukroví. Jenže už loni putoval strom na dlouhou cestu kvůli opatřením proti šíření covidu sám. A nejinak je tomu i letos.

„Situace v Nizozemsku je dost podobná té naší. Rozsvěcení se tam už druhým rokem v řadě uskuteční v omezené podobě. Zástupci Havlíčkova Brodu se ani letos na cestu nevydají,“ potvrdil Tomáš Hermann.

Na Havlíčkovo náměstí převezli jedli

Pracovníci brodských technických služeb měli v pondělí ráno napilno. Ještě předtím, než uřízli a k transportu připravili vánoční strom do Brielle, udělali to samé pro své město. Na Havlíčkovo náměstí dopravili kavkazskou jedli, která stávala na jedné ze zahrad ve Štokách.

„I toto byl dar soukromého majitele. Strom stál příliš blízko domu, ohrožoval majetek a hlavně sousedé ho považovali za nebezpečný,“ řekl k pokácení desetimetrové jedle Radek Stejskal.

Strom byl hned v pondělí dopoledne převezen na brodské Havlíčkovo náměstí a vztyčen. Do konce týdne ho technické služby ozdobí. Slavnostně rozsvítit – pokud to covidová situace dovolí – by se měl v neděli v 17 hodin.

zpět na článek