Je to na neopren, stěžovali si lidé v bazénu. Ten po letech zvedl teplotu vody

  14:54
Návštěvníkům krytého plaveckého bazénu v Havlíčkově Brodě bude o něco tepleji. Jak ve vodě, tak na souši. Technické služby, které sportoviště provozují, se rozhodly zvýšit teplotu vody i vzduchu. Reagují tím na letité stížnosti návštěvníků, kterým chlad výrazně vadil.

Kvůli dvěma proskleným stěnám není možné budovu bazénu nijak zateplit. Zvýšení teploty uvnitř bude mít vliv na spotřebu energií a provozní náklady. F | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Dětský bazén má nově teplotu vody 31 stupňů Celsia, plavecký bazén 28 stupňů a vzduch je vytápěn na 29 stupňů. „Je to o stupeň více, než jsme měli dlouhodobě. V případě dětského bazénu jsme teplotu zvýšili dokonce o dva stupně,“ informoval ředitel Technických služeb Václav Lacina.

I on přiznává, že na nižší teplotu vody i vzduchu si návštěvníci často stěžovali. „Vyhověli jsme jim a po dohodě se zřizovatelem jsme komfort pro návštěvníky bazénu zvýšili,“ dodal Lacina.

V koutku, kde se učí děti, byla zima

Podle informací MF DNES za zlepšením vyhřívání prostor bazénu i vody stojí hlavně vedení města. Tomu se mezi nahlášenými teplotami a osobním pocitem z bazénu zdál nesoulad. Výtky k teplotám registrovalo i od plavecké školy, jež v bazénu působí.

„Zejména v koutku, kde se učí malé děti, byla zima. Nachází se hned u prosklené stěny, která netěsní a teplo skrz ni uniká ven,“ podotkla místostarostka Marie Rothbauerová.

Špatný stav budovy je důvodem, proč vedení města začalo pracovat na přípravách stavby bazénu zcela nového v areálu letního koupaliště. Budova v Kotlině totiž nelze zvětšit ani opravit výrazně levněji oproti stavbě nového zařízení. Kvůli dvěma proskleným stěnám ji není možné ani nikterak zateplit. Zvýšení teploty bude mít vliv na spotřebu energií a provozní náklady.

Podle Laciny to ale bude jen v rozmezí nižších jednotek procent. „Předpokládáme, že se do bazénu vrátí lidé, kteří tam kvůli chladu chodit přestali. Víc bychom tak mohli vybrat na vstupném,“ konstatoval.

Proč? Roli hrála cena energií...

Na zimu v brodském bazénu si jeho návštěvníci stěžovali po několik let. „Je to tam na neopren,“ psal na sociálních sítích už před třemi roky například Mirek Škaryd. „Pravda, jezdíme z toho důvodu jinam. V Brodě nám je fakt kosa,“ souhlasila Zuzana Vojáčková.

Proč se Technické služby rozhodly „přitopit“ až nyní, není zcela zřejmé. „Roli hrála cena energií. Nemohli jsme teploty zvyšovat v době, kdy byly extrémně drahé,“ pravil Václav Lacina.

Před třemi lety však energie byly oproti dnešku mnohem levnější. V tu dobu ale měly Technické služby také jiné vedení.

V porovnání s okolními městy se nyní teploty v brodském bazénu pohybují okolo průměru. Například v Jihlavě v plaveckém bazénu v ulici Evžena Rošického, který se rovněž využívá k výuce plavání, jsou zhruba o stupeň nižší.

„V plaveckém bazénu máme 27 stupňů, v dětském 30, vzduch je vytápěn na 28,5 stupně. Ale – samozřejmě – ve Vodním ráji, který slouží k relaxaci a zábavě, jsou teploty mnohem výš,“ uvedl Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, jež obě zařízení provozují.

Naopak mnohem tepleji než v Brodě se mohou cítit návštěvníci Relaxačního centra ve Žďáře nad Sázavou. Plavecký bazén je tam sice vyhříván „jen“ na 27 stupňů, ale v relaxačním voda má 31,5 stupně a v dětském dokonce 33 stupňů. Vzduch je vytápěn na 31,5 stupně.

„Je to sice víc, ale je to pro komfort návštěvníků. Čím je tepleji, tím je jim lépe. Na návštěvnosti je znát každého půl stupně,“ vysvětluje vedoucí akvacentra Vojtěch Šír.

25. ledna 2021

Autor: