iDNES.cz

Nepříjemný žďárský rekord: nejdražší voda na Vysočině, kubík za stovku

  8:08
Magickou hranici stovky korun za kubík už bude v tomto roce atakovat cena vodného a stočného ve Žďáře nad Sázavou. Město tak zůstane, co se týká těchto nákladů, nejdražším místem na Vysočině. Za vodu či teplo si však letos budou muset připlatit i v jinde.
Voda (Ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Lidé, kteří odebírají vodu od žďárské divize Vodárenské akciové společnosti, budou v roce 2019 platit za kubík 99,20 koruny, což je o 4,30 více než loni. Nový ceník schválilo předsednictvo Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko, jehož sítě vodárenská firma provozuje.

Zvýšení ceny podle svazku odráží například skokové zdražení elektřiny a zvýšení dalších nákladů. Respektuje také podmínky udržitelnosti projektů uskutečněných pomocí dotací.

„Cena vody je tvořena především poplatky vybíranými státem a penězi, které jsou odváděny ve formě nájemného vlastníkům a jsou určeny na obnovu infrastruktury,“ stojí ve zprávě svazku.

Nový ceník pro rok 2019 zveřejnil i svazek obcí Vodovody a kanalizace na Třebíčsku. Cena za metr krychlový pitné vody se stočným tam proti loňsku včetně daně stoupla o 3,90 koruny na 94,58 koruny, což představuje procentuální růst o 4,3 procenta. Metr krychlový pitné vody podražil o 3,26 koruny na 53,64 koruny, stočné za metr krychlový je 40,94 koruny, tedy o 63 haléřů víc než doposud.

Ceny v roce 2019

  • Teplo
    Havl. Brod 587 Kč/GJ
    Jihlava 644 Kč/GJ
    Třebíč 498 Kč/GJ
    Žďár n. S. 539,40 Kč/GJ
  • Voda
    Havl. Brod 75,85 Kč/m3
    Jihlava 94,85 Kč/m3
    Pelhřimov 69,92 Kč/m3
    Třebíč 94,58 Kč/m3
    Žďár n. S. 99,20 Kč/m3
  • Odpad
    Havlíčkův Brod 600 Kč/za rok
    Jihlava 680/585 Kč/za rok
    Pelhřimov 650 Kč/za rok
    Třebíč 648 Kč/za rok
    Žďár n. S. 580/760 Kč/za rok

Pozn.: * V Pelhřimově nebylo možné
cenu tepla v příštím roce přesně zjistit.

Ceny vody se v roce 2019 změní i na Havlíčkobrodsku. Firma Vodovody a kanalizace zvýšila cenu za vodné a stočné. Dohromady za obě položky zaplatí její zákazníci 78,85 koruny za kubík. Oproti roku 2018 jde o nárůst o 3,9 procenta.

„Rostou ceny energií, mzdy a odpisy,“ zdůvodnil zvýšení ředitel Jan Kadlec. Zároveň dodal, že pokud v průběhu roku dojde ke snížení DPH o pět procent, společnost o tuto částku ceny také poníží.

Na Jihlavsku je zatím v platnosti cena za vodné a stočné 94,85 koruny. V Pelhřimově platí lidé od října loňského roku za metr krychlový pitné vody se stočným 69,92 koruny. Mezi okresními městy v kraji jde o nejnižší cenu.

Zemní plyn a elektřina jdou prudce nahoru

Na větší výdaje se budou muset připravit i lidé, kteří jsou napojení na centrální vytápění z kotelen, které k výrobě tepla využívají zemní plyn. Zvyšovat cenu tepla se od roku 2019 chystá třeba havlíčkobrodská společnost Teplo HB nebo Jihlavské kotelny.

„Ceny zemního plynu a elektřiny mají prudce stoupající tendenci. Tato skutečnost se nevyhnula ani naší společnosti, která vysoutěžila v elektronické aukci pořádané spolu s městem Havlíčkův Brod cenu za zemní plyn o dvacet procent vyšší než v předchozích dvou letech. Z tohoto důvodu je i naše společnost nucena zvýšit konečnou cenu tepla na rok 2019 pro odběratele o 8,6 procenta,“ vysvětlila firma Teplo HB svým zákazníkům, proč budou muset za dodávky tepelné energie platit více.

Podle grafu, který společnost zveřejnila na svých webových stránkách, to bude 511,71 koruny za GJ bez daně. S daní jde o částku 587 korun. „Teď dva roky byla cena zase nižší. Vracíme se prakticky na desetiletý průměr,“ uvedl jednatel Zdeněk Sommer.

Cena tepla v krajské Jihlavě plánovaná pro rok 2019 bude s daní 644 Kč za GJ. Proti předpokládané ceně pro loňský rok bude vyšší podle jednatele Jihlavských kotelen Vladimíra Nedvěda asi o devět procent.

Naopak tam, kde k výrobě tepla používají jiné suroviny, jako například biomasu, zůstávají ceny prakticky stejné. To je případ třeba třebíčské společnosti TTS Energo. „Udržet cenu tepla se nám podařilo díky využívání vysoce účinných technologií, ale zejména zvyšováním objemu prodeje a nově připojovaných odběratelů tepla,“ vysvětluje ředitel společnosti Richard Horký.

Cena tak zůstává stejná čili 498 korun s daní za GJ.

Sleva za komunální odpad. Díky lepšímu třídění

Kde lidé nebudou muset sáhnout hlouběji do kapsy a v některých případech dokonce i ušetří, je poplatek za svoz komunálního odpadu. Levnější bude například pro obyvatele Jihlavy, kteří jsou zapojení do programu zodpovědného nakládání s odpady.

Ti si mohli loni ze základní sazby 680 korun na rok, která je platná i v roce 2019, uplatňovat slevu 80 korun. Od ledna už to bude 95 korun, za odpad tak zaplatí 585 korun za rok.

„Míra třídění narostla, proto se zvýšila i sleva,“ vysvětluje Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí na jihlavském magistrátu.

Zájem o slevu v loňském roce projevilo přes 20 tisíc Jihlavanů. Splnit podmínky mohli loni tak, že určité druhy odpadu, například staré elektrospotřebiče, plechovky nebo tuky, odevzdali nejméně čtyřikrát v roce ve sběrném dvoře. Od ledna bude nově stačit tolik návštěv, kolik lidí je zapsaných na takzvanou odpadovou kartu.

„Nyní byli znevýhodnění ti, kteří měli na kartě jen jednu osobu. Museli absolvovat čtyři návštěvy, stejně jako třeba rodina, kde byli na odpadové kartě čtyři lidé. Nově tak takovým lidem, kteří mají na kartě jednu osobu, bude stačit jedna návštěva,“ přibližuje Ruschková.

Žďárská radnice bude i v roce 2019 za odpad vybírat 580 korun na obyvatele. Víc platí majitelé objektů, v nichž není nikdo přihlášený k trvalému pobytu, tam je poplatek 760 korun.

V Havlíčkově Brodě zůstal roční poplatek na 600 korunách. Zastupitelé ale odhlasovali změnu termínu pro jeho úhradu. Zatímco ještě za rok 2018 ho lidé platili ve dvou splátkách, nově musí zaplatit celou částku do konce června. Podle mluvčí města Aleny Doležalové totiž na druhou splátku často zapomínali.

Pelhřimov nechal základní sazbu poplatku pro příští rok 650 korun, v Třebíči bude nadále 648 korun na osobu a rok. Poplatek pro rok 2019 nezměnila ani řada menších sídel, například v Náměšti nad Oslavou zůstal na 500 Kč na hlavu a rok.

Výhody mají obyvatelé obcí blízko skládek komunálního odpadu. V Petrůvkách na Třebíčsku se 120 obyvateli úřad žádný poplatek od místních nevybírá. Ve čtyřtisícové Přibyslavi na Havlíčkobrodsku je poplatek 250 korun na hlavu a rok. V přibyslavských částech Ronov a Hřiště, které jsou nejblíže skládce, platí lidé ročně 125 korun.

Nájemné v městských bytech v některých městech může stoupnout v soutěži o uvolněné bytové jednotky.

„O valorizaci plateb jejich nynějších obyvatel ve výši inflace bude v Jihlavě zastupitelstvo jednat zjara,“ řekl mluvčí magistrátu Martin Kukla. Uvedl, že naposledy zastupitelé schválili zvýšení plateb jen u nebytových prostor. Zástupci zbývajících čtyř okresních měst uvedli, že nájemné nynějším nájemníkům s Novým rokem nestoupne.

zpět na článek