Obec Vír získá zříceninu hradu Pyšolec, chystá opravu hlavní věže

  14:16
Zřícenina hradu Pyšolec, která patří k častým cílům turistů na Bystřicku, chátrá. Stav raně gotické památky by se ale mohl do budoucna změnit. Objekt, který je v majetku Lesů České republiky, bude brzy převeden do vlastnictví obce Vír. Její vedení plánuje dát historickou stavbu postupně do pořádku.

Torzo hradu se tyčí vysoko nad řekou Svratkou – návrší je jí obtékáno hned ze tří stran. Kdysi místo skýtalo krásnou vyhlídku, v současné době je už ale zarostlé stromy, převážně buky. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

„Připravujeme směnu pozemku se zříceninou hradu za obecní pozemky přímo navazující na komplex státních lesů. Předpokládáme, že se směna uskuteční v první polovině příštího roku,“ uvedla Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR.

O získání zříceniny do majetku Vírských se hovoří už více než čtyřicet let. „A dohledal jsem, že v už takto starých dokumentech se vyskytují zmínky o tom, že stavba je ve špatném stavu. Snad již tedy nebude na opravy pozdě. Největší zásahy budou potřeba u hlavní věže, která tvoří dominantu Pyšolce. Na ní zub času zahlodal hodně. Zdivo se drolí a rozpadá,“ sdělil starosta Ladislav Stalmach.

Zpevnění potřebují také další zbytky zdí, aby nebyly nebezpečím pro návštěvníky. Po nejnutnějších úpravách hradu je v plánu i jeho komplexnější zvelebení, například osazení naučnými informačními panely.

„Zvažujeme i naučnou stezku. Z obce Vír je to na zříceninu zhruba dva kilometry, což je podle mě taková optimální délka. Přesnou podobu budeme ještě řešit, je to zatím jen naše představa,“ podotkl Stalmach.

Odlesňovat se nebude

Torzo hradu se tyčí vysoko nad řekou Svratkou, návrší obtéká hned ze tří stran. Kdysi místo skýtalo krásnou vyhlídku, v současnosti je však zarostlé stromy, převážně buky.

„Variantu částečného odlesnění jsme již s odborníky také probírali, ale nakonec nám ji nedoporučili. Bez stromů by tu zbytečně začalo bujet bylinné patro a nejrůznější křoviny, což by pro návštěvníky i vzhled hradu určitě nebylo lepší než současná podoba,“ konstatoval vírský starosta.

Zřícenině se podle jeho slov už dlouhodobě věnují amatérští archeologové. Takzvaný Spolek na ochranu památek Bystřicka provádí na hradě i v jeho nejbližším okolí výzkum, při němž se povedlo odkrýt například hradní cisternu, lom na těžbu krystalického vápence, pozůstatky středověkého výrobního areálu s pozůstatky zdiva vápenické pece nebo milíř.

Nad Svratkou poblíž přehrady

Raně gotická památka pochází z konce 13. či počátku 14. století. První písemná zmínka o Pyšolci je z roku 1350. V roce 1464 už byl uváděn jako zbořený. V současnosti jsou zachovány stopy paláce s obvodovými opěrnými pilíři, část válcové věže a hradní příkopy.

Zřícenina se nachází na ostrohu nad řekou Svratkou poblíž Vírské přehrady. Z obce Vír se k ní lze dostat po červené značce, cesta je dlouhá asi dva kilometry. V opačném směru se dá k památce dojít i z Kobylnice, rovněž po červené. Tato trasa měří asi 1,5 kilometru.