Biatlonový šampionát v novém. Vysočina Arena představila rozšířené tribuny i zázemí

  12:32,  aktualizováno  15:56
V Novém Městě na Moravě se otevřela zrekonstruovaná Vysočina Arena. Už za týden bude nejmodernější stánek svého druhu na světě hostit mistrovství světa v biatlonu, jednu z nejprestižnějších sportovních akcí v Česku. Vylepšená aréna za půl miliardy korun má sloužit minimálně dalších třicet let.

Rozšíření a rekonstrukce areálu vyšly zhruba na 500 milionů korun. Stát podpořil projekt národního sportovního centra prostřednictvím Národní sportovní agentury, jež poskytla dotaci 400 milionů.

O přestřižení pásky se mimo premiéra postarali také prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza, předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek a další hosté.

„Tento areál je významným centrem zimních i letních sportů a jeho rekonstrukce byla nutná. Chci všem popřát, aby Vysočina Arena byla v následujících dnech svědkem biatlonových medailí pro Českou republiku a aby z něj měli radost i čeští občané, kteří jej budou následně využívat,“ řekl Fiala novinářům.

Areál prošel celkovou rekonstrukcí stavby z let 2005 a 2006. „Vysočina Arena potřebovala upgradovat, aby byla konkurenceschopná nejen pro biatlon, ale i běžecké lyžování a horská kola,“ uvedl Jiří Hamza, prezident Českého svazu biatlonu a viceprezident Mezinárodní biatlonové unie IBU. Hodnotu rekonstrukce vyčíslil na 487 milionů korun včetně DPH, ale bez projektových prací.

„Chtěl bych zdůraznit, že areál neslouží jen vrcholovým akcím, ale slouží také k tréninku sportovcům, a to nejen v zimních sportech. Z tohoto hlediska se jedná o jedno z nejvýznamnějších sportovních center v Česku. Je správné, že jsme investovali finanční prostředky, máme supermoderní areál, který snese nejpřísnější měřítka,“ vyzdvihl Petr Fiala.

Milník českého biatlonu

Jiří Hamza označil skončenou rekonstrukci a dostavbu za jeden z milníků českého biatlonu. „Získáváme zázemí pro tři sporty – biatlon, běžecké lyžování a horská kola – na pořádání významných sportovních akcí v příštích dvaceti až třiceti letech,“ řekl.

„Musím poděkovat jak vládě, tak Národní sportovní agentuře a Kraji Vysočina. Ten nám pomáhá s dofinancováním, zbytek platíme z peněz biatlonového svazu a rozpočtu mistrovství světa,“ zopakoval Hamza.

„Pokud se chceme udržet mezi pořadateli prestižních akcí, musíme splňovat určité standardy. Pro představu: jen rekonstrukce osvětlení, datových sítí a veškerých rozvodů stála vzhledem k rozlehlosti areálu 80 milionů korun,“ dodal.

Podle Hamzy bude zmodernizovaný areál, který v listopadu prošel kolaudací, sloužit dalších třicet let. Nejviditelnější změnou je kromě nástavby tribuny B, kde vznikly komentátorské buňky, hlavně nová tribuna E s kapacitou 3 500 diváků. Ta nahradila montovanou tribunu, stavěnou na největší akce.

„Pevná tribuna zahrnuje i zázemí pro týmy a jejich doprovody (Family club), dále mazací buňky a také ubytovací kapacity. Součástí nové tribuny je i sociální zázemí, které bude při běžném provozu k dispozici také sportující veřejnosti,“ zmínil Tomáš Hermann z organizačního týmu šampionátu. V areálu už také funguje nové úsporné LED osvětlení, změny se dotkly také křížení tratí.

Aréna už je uzavřená, čistí se tratě

Biatlon patří aktuálně k nejpopulárnějším zimním sportům v Česku. Velký boom odstartovalo mistrovství světa v Novém Městě na Moravě v roce 2013 a medailové žně Gabriely Soukalové a jejích parťáků v dalších letech.

Novoměstský areál však neslouží pouze biatlonu, ale také běžeckému lyžování, v květnu se sem pravidelně vrací Světový pohár horských kol.

V areálu už finišují přípravy na obří biatlonovou akci, kterou navštíví podle organizátorů kolem 200 tisíc fanoušků. Sportovní klub v neděli Vysočina Arenu uzavřel, veřejnost i sportovci si proto na další lyžování na závodních tratích budou muset počkat.

„Tratě čistíme od popadaných stromů, větví a šišek po větrném počasí. Současně na některá místa stále navážíme sníh z našich zásob,“ vysvětluje sportovní ředitel šampionátu Vlastimil Jakeš.

Pracovníci současně staví stánky pro občerstvení fanoušků, dokončují montované tribuny, instalují ploty, velkoplošné obrazovky i grafickou výzdobu.

23. října 2023

Autor: