Kapři, štiky, candáti i sumci. Na Vysočině začínají výlovy s prodejem ryb

  18:06
Nakoupit si čerstvé kapry, líny, štiky, amury, candáty a další druhy šupinatých obyvatel vysočinských rybníků mohou zájemci na blížících se výlovech vodních ploch v kraji. První je na programu už v sobotu.

Výlov Veselského rybníka v Novém Veselí na Žďársku. Pro rybáře je to srdeční záležitost. Z vody vytáhli 550 metráků ryb. Polovina z nich je určena na vánoční trh. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pro lidi, kteří konzumaci rybího masa příliš neholdují, jsou výlovy zase možností zpestřit si podzimní dny zajímavou podívanou na rybáře při jejich náročné práci.

Jako jeden z prvních velkých rybníků na Vysočině se bude tradičně lovit ten v Novém Veselí na Žďársku. Se svojí rozlohou kolem 87 hektarů patří „Veselák“ k největším vodním plochám v kraji.

V současné době je již jeho vypouštění doslova v plném proudu a samotný výlov byl naplánován na víkend 23. a 24. října.

„Stejně jako v minulém roce se však veřejnost bude muset bohužel obejít bez občerstvení a doprovodného programu. O prodej čerstvých ryb na hrázi však lidé nepřijdou, pokud se ovšem situace kolem covidu do té doby nějak nezmění,“ konstatoval Petr Kulhánek, vedoucí úseku rybářství společnosti Kinský Žďár.

Z dalších větších Kinského rybníků v kraji je podle jeho slov letos v plánu ještě výlov Rendlíčku na Žďársku nebo Medlova na Novoměstsku. Po obvyklé dvouleté pauze vydá své šupinaté bohatství také „Moře Vysočiny“ neboli Velké Dářko.

Vodní nádrž rozprostírající se na ploše 206 hektarů je vůbec největším rybníkem Českomoravské vrchoviny. Loví se však až v pozdním podzimu jako jeden z posledních Kinského rybníků, neboť se jedná o první rybník v soustavě a berou z něj vodu také sádky.

Doufají, že budou příznivé covidové podmínky

Sváteční den si pro výlov rybníku s poněkud zavádějícím názvem Řeka vybralo rybářství Lesního družstva obcí (LDO) Přibyslav. Vodní plochu poblíž Krucemburku na Havlíčkobrodsku by rybáři měli obsadit ve čtvrtek 28. října. I tady se počítá pouze s prodejem čerstvých ryb, a to jen tehdy, nezmaří-li jej vládní nařízení.

Vybrané termíny výlovu na Vysočině

16. 10. – rybník v Sedlejově, prodej ryb, občerstvení včetně rybích specialit, živá hudba (samotný výlov 10.00 až 11.00) 

23. a 24. 10. – Veselský rybník, Nové Veselí, prodej ryb

28. 10. – rybník Řeka, Krucemburk, prodej ryb

29. 10. – Závistský rybník, Lavičky

30. 10. – Štěpnický rybník, Telč, prodej ryb, občerstvení včetně rybích specialit, živá hudba, moderovaný výlov (výlov od 8.00)

10. 11. – Rudský rybník, Ruda

„Předpokládáme, že si u nás lidé budou moci koupit kromě kaprů a štik třeba i candáty, marény, líny nebo sumce,“ vyjmenoval Libor Klabeneš, technik rybářství LDO Přibyslav.

V příznivé covidové podmínky doufají v rodinném Rybářství Nechvátal z Horní Cerekve, které letos opět připravuje tradiční a veřejností velmi oblíbený výlov Štěpnického rybníka v Telči. Termín byl stanoven na sobotu 30. října.

„Věříme, že snad budeme moci akci uspořádat v takovém rozsahu a podobě, jak jsme si naplánovali,“ pověděl za organizátory Pavel Nechvátal.

Návštěvníci by tak neměli přijít o obvyklé moderování, kdy zkušený rybářský průvodce divákům popisuje, co zrovna rybáři dělají a proč se jednotlivé úkony nebo ceremoniály provádějí.

„Samotný výlov začíná v osm hodin ráno, a to samozřejmě tradičním požehnáním. Také zakončení kolem 14. hodiny nemůže proběhnout bez pasování na rybáře,“ popsal Nechvátal.

Dodal také, že na místě by neměla chybět živá hudba a kromě klasického občerstvení i stylové speciality – ryby uzené i smažené, rybí škvarky či polévka. Návštěvníci si i odtud budou moci odnést také čerstvě vylovené šupináče – od kaprů nebo línů až po různé druhy dravců. Zájemcům je rybáři i zabijí a opracují.

Zatím se lovily především násadové ryby

Ryby určené hlavně na vánoční stoly vydá letos například i Velký Závistský a Rudský rybník na Velkomeziříčsku, na nichž hospodaří firma rodiny Podstatzky-Lichtenstein z Velkého Meziříčí. 

„Tyto výlovy ale nebudou spojeny s žádným programem ani volným prodejem ryb. Snad se to podaří za příznivější covidové situace v příštím roce, kdy se bude po dvou letech opět lovit Netínský rybník – tam výlov s akcí pro veřejnost spojený míváme,“ uvedl vedoucí rybářství Karel Báňa.

Většina rybářství v kraji již s výlovy začala v uplynulých týdnech, případně se na ně v tyto dny chystá. Na řadu ale přicházejí nejprve menší vodní plochy a loví se především násadové ryby, tržní šupináči přicházejí na řadu až posléze.

„Zatím je tedy těžké říct, jaké přírůstky letos u vánočních kaprů budou. Sezona vypadá spíš lehce podprůměrně. Na jaře byla dlouho zima, přes léto méně slunce a dost dešťů. Více ale budeme vědět až po prvních větších výlovech,“ dodal Petr Kulhánek z Kinského rybářství.