Borské kufrování motivuje k výletu do míst, jež neznají ani lidé z Vysočiny

  14:24
Zavítat na desítku zajímavých míst kolem obce Bory na Velkomeziříčsku mohou účastníci Borského kufrování. První ročník akce má za cíl motivovat veřejnost nejen k pohybu na čerstvém vzduchu, ale i k poznávání okolí vesnice, jež se nachází mezi Křižanovem a Ostrovem nad Oslavou.

Jedno z kontrolních stanovišť je u Ucha lesa, jež leží poblíž rybníka Kutiny. Pomocí velkého dřevěného megafonu, do nějž se dá pohodlně usadit, lze poslouchat zvuky lesa. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Pro kontrolní stanoviště, označená bílo-oranžovým čtvercem známým z orientačního běhu, byly zvoleny lokality, které nepatří k všeobecně známým turistickým cílům.

„Je možné, že je neznají ani někteří místní lidé, natožpak návštěvníci z jiných měst a obcí. Přitom jde často o velmi krásná místa, která rozhodně stojí za to, aby si k nim udělali lidé výlet,“ popsala za organizátory Blanka Křížová z Borů.

Zájemci se tak mohou podívat například k dřevěné stavbě Ucho lesa, na Holý vrch, k ponuré Divoženčí skále, na Pohádkový kopeček, k bývalé hájence Manův mlýn nebo na místo, kde došlo během druhé světové války k výsadku v rámci operace Bauxite.

Všechna stanoviště se nacházejí v katastru Borů a na webových stránkách obce je navíc ke každému obsáhlý komentář. Zvídaví zájemci se tak dozví zajímavosti o daném místě - třeba něco z historie či pověst, jež se k lokalitě váže.

Letošní ročník je podle pořadatelů pokusný. „Hromadné akce se dělat nemohou, tak jsme zkusili vymyslet tuto alternativu. Lidé si sami zvolí, kdy na trasu vyrazí. Inspirovali jsme se kufrováním konaným v Novém Městě na Moravě,“ přiblížila Křížová.

Trasa není značená, dá se rozdělit do více dní

Mapy jsou k dispozici na webových stránkách Borů nebo i v obchodě přímo ve vsi.

Ovšem zájemci, kteří by chtěli obejít naráz všech deset kontrol, si musí na výšlap vyhradit více času - výlet může zabrat klidně celý den. „Trasa, která není značená a volí si ji každý sám, se dá ale například rozdělit do více dní. Nebo si lidé mohou klidně vytipovat jen některý ze zajímavých cílů,“ dodala Křížová.

Na výlet je potřeba přibalit ještě blok a tužku - u každého stanoviště si totiž turisté zapíší i heslo. Hesla společně s případnými fotkami a dojmy z túry lze pak zaslat pořadatelům a zúčastnit se tak slosování o drobné ceny.

Ti, kteří se do Borského kufrování nezvládli zapojit během vánočních prázdnin, zoufat nemusejí - na trasu je možné vyrazit až do 15. ledna.