iDNES.cz

Vraťte do parku pamětní desku zavražděného Jakuba, žádají stovky lidí

  8:36
„Vraťte pamětní desku Jakuba Šimánka tam, kam patří! Nedovolte radním se takhle zachovat!“ Tak apeluje petice, která se už týden šíří Havlíčkovým Brodem. Vznikla na základě článku na iDNES.cz o tom, že radnice už nemá zájem tragédii chlapce pamětní deskou připomínat.

Hodiny, s jejichž pomocí mohou děti v případě ohrožení přivolat pomoc, jsou v Brodě už jen u hřiště V Rámech (na snímku). Z parku, kde byly navíc osazeny pamětní deskou upomínající na zavražděného Jakuba Šimánka, nenávratně zmizely. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Až do letoška bývala u hřiště v brodském parku Budoucnost pamětní deska upomínající na znásilněného a zavražděného Jakuba Šimánka. V nové podobě parku po dokončení rekonstrukce už na ni místo podle vedení města není. Touto peticí chceme říct radním o navrácení pamětní desky zpět do parku,“ píší autoři petice.

Lidé si od minulého úterý posílají odkazy na její elektronickou verzi, hovoří se o ní na diskusních fórech. Za týden elektronickou petici podepsalo téměř 750 lidí.

„Neměli bychom zapomínat,“ vzkázala třeba Marie Roztočilová. „Pamětní deska je památkou na Jakuba a výstrahou pro ostatní děti,“ přidala poznámku ke svému podpisu i Lucie Tesárková.

„Protože je potřeba, aby se o takové věci vědělo! Protože tam ta deska patří! Protože naše děti se musí umět společně bránit, takže o tom musí vědět a připomínat si to! Je to památka na Jakuba,“ napsala Barbora Veselá, další z podepsaných.

Vrah devítiletého Jakuba znásilnil, pak odvedl za město a uškrtil

Jakub Šimánek byl obyčejný devítiletý kluk. První květnovou neděli v roce 2008 si šel hrát na dětské hřiště do brodského parku. Domů se však už nikdy nevrátil.

Ze hřiště ho odvedl sexuální deviant Antonín Novák. Slovenský dělník hocha v nedaleké ubytovně znásilnil, pak ho odvedl za město k železniční trati. Tam ho uškrtil a ukryl tělo. U soudu dostal doživotí.

Před šesti lety nechalo sdružení Přijdu včas společně s Jakubovým otcem Hynkem Blaškem vyrobit a instalovat pamětní desku. Ta byla vložena do kovové konstrukce hodin ke hřišti.

Jenže tato část parku se letos revitalizuje, hřiště už tu nebude a zmizely i hodiny s deskou. Podle nedávného vyjádření místostarosty Libora Honzárka s návratem pamětní desky už vedení města nepočítá.

„O petici nevím. Pokud na úřad dorazí, budeme se jí zabývat jako všemi jinými peticemi,“ vzkázal nyní Honzárek.

Připustil ale, že během posledního týdne dostal spoustu reakcí nespokojených obyvatel. Některé i hodně ostré, nechyběly vulgarity. To vše kvůli jeho vyjádření, že by se deska na místo po rekonstrukci parku už vracet neměla.

„Lidé to vyhodnotili špatně. Nejsme barbarské a kruté město. Jako otec moc dobře vím, jaký průšvih se tenkrát stal,“ řekl Honzárek.

Je to na jednání s architektem, bude záležet na jeho postoji

Přesto ani teď návrat desky na původní místo neslíbil. „Kontrolní den s architektem teprve bude, pobavíme se o tom. Možná je to i na zvláštní jednání,“ prohlásil.

Před týdnem uvedl, že architekt s návratem desky nepočítal. Nově upravený park má podle něho evokovat jiné nálady než pietu. Maximálně by mohla být vytvořena drobná, nenápadná připomínka Jakuba, ale nic, kde by se hromadily vzkazy, svíčky nebo hračky.

Podle mnohých by ale při této filozofii měla z parku zmizet i plastika bruslí u zimního stadionu, které jsou upomínkou na tragicky zesnulého hokejistu Josefa Vašíčka. Zemřel začátkem září 2011 při zřícení letadla s hokejisty Lokomotivu Jaroslavl v Rusku.

Jakub Šimánek už svůj pietní koutek má. Nachází se na chodbě v prvním patře základní školy V Sadech, jejímž byl žákem.

„Má tam velkou fotografii i plastiku. Se školou jsme na jeho tvorbě spolupracovali. Učitelé tam dětem pravidelně líčí Jakubův příběh a vysvětlují, co se stalo,“ pravil Libor Honzárek.

Přesto je to Jakubovu otci málo. Jak se už v minulosti vyjádřil, na návratu pamětní desky do parku trvá.

„Město by desku mělo zakomponovat na to samé místo, odkud ten parchant Jakuba odvedl. Kdyby tam byl mrakodrap, ať ji klidně pověsí na dveře mrakodrapu. Trvám na tom, aby se pamětní deska vrátila na své místo,“ prohlásil Hynek Blaško.

zpět na článek