Při oslavách ve Žďáru nad Sázavou zazpívá Vojtěch Dyk z hladiny rybníka

  8:58
Letos slaví ve Žďáře nad Sázavou významné výročí. V roce 1994, tedy přesně před třiceti lety, byl tamní poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře zapsán na prestižní seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Kulaté výročí si město připomene velkými oslavami, které se uskuteční 16. srpna.

V srpnu bude mít Vojtěch Dyk koncert ve Žďáru nad Sázavou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Radnice již zveřejnila program, na němž se kromě města podílí například také Zámek Žďár a místní farnost.

„Začneme již v pátek dopoledne, a to přímo v kostele na Zelené hoře. Od 10 hodin se tam koná konference zaměřená jak na UNESCO, tak na značku EHL – European Heritage Label, kterou se nám letos také povedlo získat,“ nastínil Petr Sedlák, vedoucí žďárského oboru školství, kultury, sportu a marketingu. Setkání je sice určeno primárně pro odborníky, zúčastnit se ho ale podle něj klidně mohou rovněž zájemci z řad laické veřejnosti.

Od 14 hodin až do půlnoci se potom uskuteční série nejrůznějších vystoupení, koncertů a workshopů, a to na terase před Zámkem Žďár.

„Navštívit bude možné například výstavu mapující restaurátorské práce na žďárské památce UNESCO, která vznikla ve spolupráci s restaurátorem Tomášem Raflem. Od půl čtvrté odpoledne zase vystoupí vokální těleso C-VOX,“ popsala část programu mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.

Největším lákadlem je ale bezpochyby koncert Vojtěcha Dyka s klavírním doprovodem. Známý zpěvák má navíc vystupovat na skutečně netradičním místě – na speciálním pontonu plujícím přímo po hladině Konventského rybníka.

Tento koncert je naplánován od čtvrt na osm večer. Vystoupení zájemci budou moci sledovat ze břehů rybníka nebo ze svahů pod poutním kostelem. Ovce, jež svahy kolem památky spásají, budou v tu dobu v horní části ohrady, aby je příliv lidí zbytečně nestresoval.

Součástí celodenního programu bude rovněž videomapping přímo na Zelené hoře. „Ten poběží ve vlnách od devíti hodin večer až do půlnoci, zatímco na terase před zámkem bude dál pokračovat další kulturní program,“ uvedla Sobolová.

29. září 2022

Autor: