iDNES.cz

Po převodu vodovodů zlevní v Jihlavě voda, uzavírají se první smlouvy

  14:32
Prvních jedenáct set lidí by mělo začít dostávat nové smlouvy na vodné a stočné. Jde o obyvatele příměstských částí Jihlavy, jejichž sídla jsou napojena na infrastrukturu, kterou už dva týdny spravuje městská společnost JVAK. Ta ji převzala začátkem letošního roku od Vodárenské akciové společnosti (VAS).

Zástupci města Jihlavy si od Vodárenské akciové společnosti (VAS) přebrali například úpravny vody ve Zborné, v Popicích, Vysoké nebo čerpací stanice U Koželuhů či u svatého Jána. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Získali jsme seznam odběrných míst, jde však zatím o první část, která se týká příměstských částí Hosov, Pávov, Zborná, Popice. Podle katastru nemovitostí teď dáváme dohromady, kdo na daných adresách bydlí, a finišujeme s přípravou smluv,“ uvedl ředitel společnosti JVAK Jiří Benáček.

Z celkového počtu nových zákazníků jeho společnosti jde však zatím zhruba o desetinu. Na infrastrukturu, ať už vodovod, nebo kanalizaci, kterou JVAK na Nový rok začala v rámci veřejné služby provozovat, je napojeno celkem 11 tisíc lidí. Pro ně bude přechod na nové smlouvy spojený s výraznou změnou vodného a stočného.

„V tuto chvíli to bude znamenat zhruba deset korun ve prospěch nové smlouvy oproti tarifu, jak jej má nastavený Vodárenská akciová společnost,“ pronesl náměstek primátora Jaromír Kalina.

Do jeho gesce spadá vyřešení dlouholetého sporu o vystoupení Jihlavy ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Tato cena se udrží minimálně do poloviny letošního roku, kdy bude možné ji znovu upravit.

Firma hledá technika i brigádníky na administraci smluv

Až do konce loňského roku se společnost starala o minimum vodohospodářské infrastruktury ve městě a měla okolo 300 odběratelů. Jde tak zhruba o 37násobný nárůst zákazníků.

I proto začíná společnost hledat nové lidi, kteří by jí v současné situaci pomohli.

„V tuto chvíli potřebujeme dalšího technika a nabereme i brigádníky, protože je budeme potřebovat na nynější nápor administrativy související s novými smlouvami,“ uvedl Kalina.

Podle jeho slov však na provoz samotné infrastruktury bude JVAK potřebovat maximálně tři nové zaměstnance. Společnost má totiž podle Kaliny odsouhlasený model fungování od Státního fondu životního prostředí. Ten určuje, které činnosti musí firma vykonávat sama a na které si může najímat externí dodavatele.

„JVAK může vysoutěžit například zabezpečení náhradního zásobování pitnou vodou nebo odběr a kontrolu vzorků. Pak jsou to velké poruchy. To jsou činnosti, které máme smluvně ošetřené. Nebo je v tuto chvíli zabezpečujeme,“ pravil Kalina.

Na pozici ředitele uspořádá město výběrové řízení

A kromě řadových zaměstnanců se bude v blízké době hledat také nový ředitel společnosti. Koaliční strany, které od podzimu vládnou jihlavskému magistrátu, se totiž zavázaly, že na tuto pozici vyhlásí a zrealizují transparentní výběrové řízení.

Pozice nynějšího ředitele Jiřího Benáčka byla v minulém volebním období terčem kritiky. Zejména kvůli sporu přímo s magistrátem kvůli neproplaceným fakturám.

Podle současného vedení magistrátu má však Benáček jeho podporu. „Pro práci, kterou v současné chvíli vykonává, ano,“ uvedla primátorka Karolína Koubová.

zpět na článek