Vlaku došla nafta, překvapení cestující večer uvázli v lese u rybníka

  14:56
„Došla nafta,“ dozvěděli se překvapení cestující od průvodčí motorového vlaku na trati z Pardubic do Havlíčkova Brodu. V sobotu před půl šestou večer se souprava Regionova zastavila mezi stanicemi Hlinsko v Čechách a Ždírec nad Doubravou poblíž Vítanova na pomezí Pardubického kraje a Vysočiny.

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

„Měli jsme zákaz vystupovat. V ­šest hodin přijela lokomotiva, která soupravu odtáhla zpátky do stanice Hlinsko,“ popsal situaci Stanislav Jelínek, který spojem číslo 5587 spolu s dalšími asi šesti desítkami lidí cestoval.

Lidé pak mohli v Hlinsku nastoupit na náhradní autobusovou dopravu.

„Místo vlakem v 17:52 jsme se tak do Havlíčkova Brodu dostali autobusem až po sedmé hodině,“ popsal muž. Domů do Jihlavy přijel s více než dvouhodinovým zpožděním, protože musel čekat na další spoj.

„To se mi ještě nestalo. Vlak zastavil v lese u rybníka mezi Vítanovem a Stružincem,“ divil se třináctiletý David, který jel se dvěma kamarády do Ždírce. Na autobus nečekali, na nádraží je vyzvedli rodiče.

Kde se stala chyba, že nádrž vlaku byla na suchu?

„K podobným situacím obvykle dojde při mimořádnostech, například v důsledku mimořádných výluk a tím vzniklých nepravidelností v obězích, nebo v případě operativní změny vozidla a tak podobně,“ reagoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

„Dalším možným důvodem je lidská chyba, což byl i tento případ. Vznik mimořádnosti proto interně projednáme se strojvedoucím,“ dodal mluvčí.

Podle zdroje MF DNES, který si nepřál uvést jméno, došlo k chybě při předání soupravy mezi dvěma strojvedoucími v havlíčkobrodském depu. Kromě špatné komunikace jsou podle něj navíc problematické také často nečitelné stavoznaky paliva, což podobné situace jenom přivolává.

Podle Šťáhlavského se něco takového mimořádně stane u všech dopravců.

„Případy jsou samozřejmě zaevidovány, ale vzhledem k tomu, že to je výjimečná závada, tak nevedeme speciální statistiku takových případů,“ reagoval mluvčí na dotaz, jak často se takové případy Českým drahám stávají.

Na Vysočině letos řešily dráhy i mimořádnost jiného druhu. V únoru se u Velkého Meziříčí rozjel vlak, aniž by v něm seděl strojvedoucí.

Souprava tehdy urazila šest kilometrů, nikdo se nezranil. Případem se zabývala i policie. Naznala, že nedošlo k trestnému činu.

Vlak 5587 do Havlíčkova Brodu v sobotu večer nedojel. Kvůli nedostatku paliva uvízl v lese u rybníka před Ždírcem nad Doubravou.

Vlak 5587 do Havlíčkova Brodu v sobotu večer nedojel. Kvůli nedostatku paliva uvízl v lese u rybníka před Ždírcem nad Doubravou.

Autor: