Vichr v Rohozné poškodil čtvrtinu domů. Možná to byl vír, říká starostka

  14:26
Sledujeme online Ze čtyř domů střechy zmizely zcela, desítky dalších stavení utrpěly větší či menší škody. V Rohozné na Jihlavsku to dopoledne vypadalo jako po apokalypse. Vichřice Sabine se obcí prohnala v plné síle. Škody půjdou do milionů. Místní už přijímají první pomoc.

„Nic takového jsme tady u nás ještě nezažili, takové řádění tu nikdo nepamatoval,“ konstatovala odpoledne starostka Rohozné Štěpánka Šteflová.

Z největšího šoku už se probrala. Vítr, který se do obce dopoledne přihnal, s sebou bral vše. Zcela odnesl nejméně čtyři střechy, spoustu stavení poničil. „Máme v obci asi dvě stovky budov, poškozeno bylo asi padesát z nich, tedy celá čtvrtina,“ poznamenala starostka.

Fotogalerie

Bez střechy se během několika sekund ocitly dva rodinné domy, opravená hasičárna i jedno starší zemědělské stavení. „U něho je otázka, zda ho nebudeme muset nechat strhnout,“ podotkla Šteflová.

Zajímavé je, že všechny poničené domy se nachází ve středové části obce. Domy, jež stojí na okrajích, nijak neutrpěly. „Vypadá to, že se tu prohnal nějaký vír,“ domnívá se starostka obce ležící pod jižní stranou vrcholu Čeřínek asi 15 kilometrů jihozápadně od Jihlavy.

To podle meteorologů není nemožné. Ale přítomnost vzdušného víru berou s rezervou. „Vítr je nárazový a v nárazech dosahuje až síly orkánu, takže v tomto případě mohl lokálně dosáhnout síly orkánu,“ vysvětluje mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Součková.

Podle ní je působení větru v daném místě ovlivněno i charakterem okolní krajiny. „Je to nevyzpytatelné. Někde se nic nestane, nedojde ke škodám a relativně nedaleko může být v poryvech ten vítr podstatně silnější,“ dodala.

Sabine ochromila dopravu, o proud přišly desetitisíce lidí

Místní v Rohozné za pomoci desítek hasičů už dopoledne začali se sčítáním škod a úklidem. Obec začala přijímat i první nabídky pomoci od sousedních obcí.

„Zatím to vypadá tak, že oba rodinné domy půjde alespoň provizorně přikrýt a budou obyvatelné. Že nebudeme muset shánět náhradní ubytování. Ale uvidíme, co řekne statik, až přijede a škody si prohlédne,“ pokrčila rameny starostka.

V Rohozné po většinu dne zasahovaly asi dvě desítky profesionálních hasičů. „Na místo byl povolán i zásahový technický kontejner, v němž mají kolegové veškeré potřebné vybavení na provizorní zajištění střech. Povoláni byli i lezci specialisté,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Po poledni hasiči předpokládali, že budou v Rohozné až do večera. Silný vítr přetrvával do odpoledních hodin a jeho nárazy několikrát práci hasičů přerušili. „Musíme dbát hlavně na bezpečnost,“ vysvětlila Musilová.

Rohozná se nejspíš stala místem, kde vítr na Vysočině řádil nejvíce. Hasiči od rána do odpoledne vyjížděli k více než 250 zásahům spojeným s větrem. Nejčastěji odstraňovali popadané větve a stromy z komunikací. Kvůli neustále volajícím museli operátoři posílit tísňovou linku.

Nejvíce práce měli hasiči na Pelhřimovsku a Jihlavsku, odpoledne pak na Havlíčkobrodsku, nejméně naopak na Žďársku. V areálu pelhřimovské nemocnice spadl strom na zaparkované auto, střechu domu poškodil i v Moravských Budějovicích.

Z preventivních důvodů dnes zavřelo lyžařské středisko Šacberk u Jihlavy, nefungovala ani Vysočina Arena u Nového Města na Moravě. Ústřední hřbitov zavřela i Jihlava. „Jeden smrk spadl, další hrozí zřícením,“ vzkázal mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Rohozná leží asi 15 kilometrů jihozápadně od Jihlavy pod kopcem Čeřínek.

Rohozná leží asi 15 kilometrů jihozápadně od Jihlavy pod kopcem Čeřínek.

Autoři: ,