„Moře Vysočiny“ je bez vody, ryby čekají na výlov pod hrází Velkého Dářka

  13:44
Obří kaluž vody připomíná v těchto dnech Velké Dářko, často označované jako moře Vysočiny. S 206 hektary největší rybník v kraji je po dvou letech zase bez vody. A také bez ryb. Samotný výlov se však teprve chystá. V případě mělkého Dářka je totiž velmi specifický.

„Běžně se Velké Dářko vypouští zhruba šest týdnů, v rybníku je za normálního stavu tři a tři čtvrtě milionu kubíků vody. Kvůli tomu, že v Dářku zůstává obrovská ‚rozlitina‘, se přímo lovit nedá,“ vysvětluje Petr Kulhánek, vedoucí úseků rybářství společnosti Kinský Žďár.

Voda se proto přepustí do menšího rybníka Nový, který leží v soustavě hned pod Dářkem. S vodou nakonec přechází i většina ryb.

„Obvykle se to děje v noci. ‚Přeháňka‘ spočívá v tom, že v okamžiku, kdy voda dotíká, posbírají rybáři ryby, které zůstaly v kalužinách. Šanci na přežití by neměly: když začne mrznout, voda při nízkém sloupci vymrzne,“ poukazuje Kulhánek.

Kdo v minulém týdnu po ránu zavítal na Velké Dářko, mohl vidět, jak se skupinky rybářů v gumových oblecích brodí bahnem a zbytky vody a sbírají při tom uvázlé ryby do lodiček. Za nimi čekali na svoji šanci racci či volavky, ale také nenechaví čapíci, jak rybáři říkají dospělým a často i dětem, kteří se snaží najít přehlédnuté kusy.

Chlapi se bořili v metrovém bahně

Letos šlo přehnání ryb docela snadno, už brzy dopoledne měla dvacítka rybářů hotovo.

„Je to náročná práce, chlapi musí vytáhnout loďky nahoru, pohybují se i v metrovém bahně, částečně se boří,“ poukazuje šéf rybářů. „Předloni se například stalo, že kapři zůstali na malé vodě v Dářku a 10. prosince jsme je dodatečně lovili přímo v Dářku,“ připomíná minulé komplikace.

Oproti jiným rokům je situace ale přece jen jiná. Porybný může počítat s vodou z nové retenční nádrže Velká Skalka, která vznikla poblíž silnice I/37 u Karlova.

„To je velké plus, máme i přes ochranáře domluveno, že nám ze Skalky pustí vodu a dojde k zaplavení nejdůležitějších části, díky tomu přežije škeble a možná i drobné rybky,“ vysvětluje Kulhánek.

Jaká bude na Dářku zima, které za příhodných podmínek využívají bruslaři, běžkaři či kiteři, nejde předvídat. „Pamatuji i rok, kdy bylo Dářko vylovené, bylo dost sněhu, pak přišlo velké tání a Dářko nateklo za pouhé tři dny,“ vybavuje si rybář.

Maringotka, v níž se střídali porybní při hlídání upuštěného Velkého Dářka, už je přestěhovaná na hráz Nového rybníka.

„Samotný výlov bude ve středu 17. listopadu. Je svátek, stojí to za výlet, na hrázi se budou prodávat ryby,“ zve Petr Kulhánek. Část z těchto ryb půjde do tradičního předvánočního prodeje a bude vrcholem štědrovečerní tabule.

Autor: