Velikonoce zvou na řadu akcí. V Telči budou místo chlapců koledovat dívky

  16:14
Velikonoční svátky, které se pojí i s pětidenními školními prázdninami, se dají strávit mnoha způsoby. Meteorologové avizují oteplení, jež vybízí i k venkovním aktivitám. A na Vysočině mají zájemci spoustu možností, jak si užít volné dny. Koná se řada akcí a otevírají se i některé památky.

Ženy v Telči vyplatily muže vařečkami (28. března 2016). | foto: Tomáš Blažek

Bystřice nad Pernštejnem Velikonoční putování

Trasy po stopách vánoční výzdoby jsou již ve městech celkem obvyklé. V Bystřici nad Pernštejnem se však rozhodli tuto atrakci nabídnout veřejnosti i u příležitosti Velikonoc. Takzvané Putování se Zubříkem navíc trvá až do 14. dubna, užít si ho tak mohou i lidé, kteří trasu mezi svátky absolvovat nestihnou.

Jednotlivá zastavení, po nichž zájemce provede maskot Zubřík, se nachází na různých místech v centru města. Nechybějí třeba zvířátka vyrobená ze sena čekající v amfiteátru, čtyřmetrová pomlázka či obří kraslice.

Radnice se akcí snaží zatraktivnit svátky jara, stejně jako tomu bylo u velmi úspěšné vánoční verze. „Rozsah je však jiný, omezujeme se na náměstí a již se nejedná o světelné efekty. Nechceme ale prozrazovat detaily, je to překvapení, které si musí každý objevit sám,“ uvedl bystřický starosta Martin Horák.

Letáček s jednotlivými zastaveními si lze stáhnout na webu města, nebo si jej vyzvednout v infocentru.

Jemnice Provoz zahajuje dráha

Vstříc další sezoně již míří výletní vlaky mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí. Užít si více než dvacetikilometrovou projížďku po železniční trati z roku 1896, která je zařazena mezi kulturní památky, lze právě od Velikonoc.

Motorové vozy pak budou přepravovat cestující vždy o víkendech a svátcích až do konce září. Lidé mohou navíc na trase využít jízdenku Veřejné dopravy Vysočiny.

Telč Dívky a chlapci si letos prohodí role

Velikonoční koledování telčského folklorního souboru Podjavořičan je tradicí už řadu let. Hoši v krojích a s pomlázkou obcházejí v Telči domovy děvčat ze souboru.

Letošní rok však bude jiný. Je totiž přestupný, a jak tradice souboru velí, role si tento rok chlapci a děvčata prohodí. V pondělí tak budou chodit dívky s vařečkami pomlazovat chlapce.

Před čtyřmi lety překazila tuto tradici pandemie. Děvčata v krojích se tak na pomlázku vydají po osmi letech. Spatřit je bude možné v pondělí dopoledne v ulicích Telče.

Pelhřimov Pomlázka z vydřích vousků

V pelhřimovském Muzeu rekordů vítají návštěvníky po celé Velikonoce. A nabízejí i plno tematických zajímavostí: k vidění je například miniaturní kraslice z vajíčka jiřičky nebo naopak obří exemplář z pštrosího vejce.

K unikátům patří obří kraslice z javorového dřeva - je 104 centimetrů vysoká a po dozdobení dosáhla váhy přes 60 kilo. Vystavena je třeba i bezmála šestimetrová pomlázka z osmi prutů nebo minimrskačky upletené z vlasů či dokonce z kočičích a vydřích vousků.

Vysočina Památky opět vítají turisty

Po zimní pauze se na Velký pátek otevírá řada památek na Vysočině. Návštěvnická sezona startuje například na hradě v Ledči nad Sázavou či na Orlíku nad Humpolcem. Orličtí kasteláni si pro příchozí navíc připravili kvízovou hru s tématem loupežníků a zbojníků, na jejímž konci čeká na úspěšné luštitele možná i poklad.

Mezi dlouhodobě nejoblíbenější turistické cíle v kraji patří hrad Roštejn. I ten mimořádně uvítá první turisty už o víkendu. „Otevřeno bude po celou dobu velikonočních svátků včetně pondělí. V dubnu pak bude platit pouze víkendový provoz, který od května přejde na otevírací dobu od úterý do neděle,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek hejtmana. Návštěvníkům také doporučuje spojit pobyt na hradě s procházkou po nedaleké naučné stezce Roštejnská obora. Ta začíná před hradem a její okruh měří dva a půl kilometru.

Kromě Roštejna vlastní kraj ještě hrad Kámen. Tato památka je ale spolu s parkem uzavřena kvůli rekonstrukci. Kulturní a společenské aktivity se proto letos odehrají v blízké kapli Panny Marie Bolestné. Už třetí návštěvnická sezona tam začala dnes a po celé svátky se v kapli budou konat speciální prohlídky zaměřené na velikonoční zvyky.

Zájemci mohou zavítat třeba i na zámek ve Žďáře nad Sázavou, jenž láká nejen na obvyklé prohlídky, ale také na akci Velikonoce na zámku. Její součástí bude 30. března mimo jiné jarmark, tvořivé dílny, táborák či stylové občerstvení.