Obyčejný vánoční smrček už lidem nestačí, nejžádanější je dražší exotika

  8:42
Ačkoliv u obchodních domů mohou nedočkaví zákazníci vánoční stromky pořídit již řadu dní, na plantážích a v zahradnictvích se prodej naplno rozběhl až první adventní víkend. Nedostatku svátečních jehličnanů se zákazníci obávat nemusejí - prodejci jsou zásobeni tuzemskými i zahraničními dřevinami.

Kolem šestnácti set stromků má od pátku pro své zákazníky připraven Obchodní dům Kinský ve Žďáře nad Sázavou. Většina jehličnanů pochází z Kinského lesů, do obýváku si tak lidé mohou o Vánocích postavit vysočinskou jedli, smrček či borovici. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„V tuto chvíli tu máme kavkazské jedle v různých velikostech, originální normanniany přímo z Dánska. Přivezli nám jich plný kamion, může jich být kolem sedmi set,“ popsal Radek Hubálek ze Zahrady Matúšů, prodejny a zahradního centra v Horních Lhoticích u Kralic nad Oslavou na Třebíčsku.

Koronavirus podle jeho slov prodej stromků nijak neovlivnil, dodávky ze zahraničí fungují bez potíží.

Během tohoto týdne by měly do prodejny přijít ještě české jedle, stříbrné smrky a borovice černé i lesní.

„Největší zájem ale bývá právě o kavkazské jedle - jsou velké, bohaté, nepíchají, neopadává z nich jehličí jako třeba ze smrku. I vizuálně je to prostě takový hezký, klasický stromek,“ dodal Hubálek.

Na kavkazské jedle cílí i Martin Smetana, jenž se zabývá pěstováním a prodejem stromků v obci Heřmaneč u Dačic. Pro zákazníky má k dispozici na osm tisíc dřevin, v nabídce jsou kromě zmiňovaných jedlí ještě stříbrné smrky.

Stromek si označí teď, vyzvednou až před Vánoci

„Lidé si v Heřmanči mohou sami vybrat a označit strom předem a vyzvednout si ho až před Vánocemi,“ přiblížil Smetana.

Ke koupi jsou tam ale i stromy již nařezané, jež budou od 7. prosince nabízeny ještě ve Vescích u Počátek na Pelhřimovsku. V Heřmanči je otevřeno nadcházející víkend a pak od 11. do 23. prosince.

Na stovky jedlí grandis neboli obrovských zase lákají na plantáži Janovec u obce Lučice na Havlíčkobrodsku, jež patří společnosti Lesy Rytíře Stanglera. Pořídit tam symbol Vánoc lze od 3. do 9. prosince.

Vůbec poprvé se zájemcům o víkendu otevřela rodinná plantáž u Škrdlovic na Žďársku. Na výběr jsou tam stovky stromečků různých velikostí a i paleta druhů je hodně široká.

„Máme tady jedle bělokoré, balzámové, také douglasky i pár jedlí kavkazských, ty jsou ale ještě na prodej malé. Dále nabízíme smrky pichlavé a borovice černé i lesní,“ vyjmenovala Monika Pošvicová.

Smrky za 150 korun, kavkazské jedle o čtyři stovky dráž

Lidem už dávno nestačí jen výběr mezi klasickým smrčkem a borovicí, chtějí něco exotičtějšího. To potvrzuje i Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí (LDO) Přibyslav. Stromky z jejich lesů na Žďársku a Havlíčkobrodsku, jež pocházejí buď z prořezávek, nebo z pěstebních ploch pod elektrickým vedením, kde nemohou dorůst, lze sehnat na jednotlivých lesních správách. Podle Svobody se však nedá hovořit o nějakém obchodu.

„Jsou to opravdu jednotlivci, co mají o koupi zájem a sami se na nás obrátí. Lidé dnes nestojí o obyčejné smrky nebo borovice, byť cena kolem 150 korun je velmi příznivá. Všichni chtějí kavkazské jedle a další netradiční stromy,“ zhodnotil ředitel LDO Přibyslav.

Jehličnany přímo z vysočinských hvozdů nabízí i žďárská společnost Kinský Žďár, která jejich prodej zahájila v pátek.

„Z prořezávek z našich lesů máme smrčky, jedle a borovice. Z dovozu potom nabízíme kavkazské jedle a stříbrné smrky. Nabízíme stejný sortiment jako v předešlých letech a za letošek mohu říct, že jsou stromy ještě o něco pěknější,“ zhodnotil Jaroslav Žwak, vedoucí Obchodního domu (OD) Kinský ve Žďáře nad Sázavou.

Největší zájem je prý o borovičky. Zákazníci kupují i populární kavkazské jedle, někoho však může odradit vyšší cena oproti tuzemským jehličnanům. Zatímco obyčejná jedlička do 1,5 metru vyjde na 149 korun, za kavkazskou zájemci dají o čtyři stovky více.

Správa městských lesů (SML) Jihlava, jež dříve prodávala své stromy z prořezávek na několika místech v krajském městě, letos, stejně jako loni, veřejnosti toto zboží poskytovat nebude. Personál SML je zaneprázdněn jak likvidací kůrovcové kalamity, tak novými výsadbami stromů.