Vánoční strom vyrazil z Vysočiny do Holandska, i tam ho rozsvítí bez lidí

  8:44
Z Havlíčkova Brodu vyrazil na cestu přes půl Evropy kamion s neobvyklým nákladem. Z Vysočiny až do holandského městečka Brielle veze opět po roce vánoční strom. Tradici nezrušila ani opatření na zamezení šíření koronaviru, která platí na české i holandské straně. Ruší se však slavnostní rozsvícení.

Na cestu dlouhou 1 100 kilometrů až k Rotterdamu na břehu Severního moře se vánoční strom vydal už potřinácté. „Nešťastné“ číslo letitou tradici podstatně nahlodalo, omezeno bude hlavně dění v Brielle.

„Jsou tam podobná opatření na zamezení šíření nemoci covid-19 jako u nás. Ani v Brielle se tudíž nemůže konat oblíbené slavnostní rozsvěcení stromu,“ uvedl havlíčkobrodský zastupitel a ředitel městského kina a divadla Tomáš Hermann, který se o partnerství obou měst stará.

Na slavnost Lichtjesavond z Brodu do Brielle obvykle jezdila početná delegace. Třeba sbory byly součástí doprovodného kulturního programu, řemeslníci se účastnili hojně navštěvovaných adventních trhů, žáci a studenti posílali cukroví a drobné dárečky. Nic z toho letos v Holandsku nebude.

Samotný převoz stromu se však uskutečnit mohl. Ve čtvrtek odpoledne tak mohl velký jeřáb naložit strom na návěs holandského kamionu. O dopravu se stará briellská spediční firma, jejíž kamion se vrací prázdný z vykládky ve východní Evropě.

„Dopravu stromu bere firma jako sponzorský dar i jako velmi prestižní záležitost,“ vysvětluje Hermann.

Sehnat v Nizozemsku statný smrk je takřka nemožné

Letošním vánočním stromem pro Brielle je klasický smrk vysoký přibližně jedenáct metrů.

„Pochází z Petrkova, je darem od soukromé osoby. Odhadované stáří stromu je třicet let,“ přiblížila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová. Pracovníci technických služeb strom pokáceli na přelomu týdne.

Celá myšlenka na převoz vánočního stromu vznikla před lety na popud briellského cechu cukrářského a brodského partnerského výboru. Obě strany hledaly způsob, jak advent v Brielle trochu více oživit. A strom na náměstí se ukázal jako skvělý nápad, do té doby tam totiž obvyklý nebyl.

„Část Holandska, kde Brielle leží, je placka. Nejsou tam lesy, natož jehličnaté. Sehnat pěkný, vysoký vánoční strom je tam obtížné. Tak jsme se domluvili, že strom věnujeme z Brodu,“ vypráví Hermann. Tradice  podle Hermanna jistě bude pokračovat dál.

Všechny společné akce letos koronavirus zrušil

Převoz vánočního smrku je však v letošním roce prakticky jedinou akcí, která partnerství Havlíčkova Brodu s Brielle utuží. Všechny ostatní naplánované společné aktivity musely být kvůli šíření koronaviru a protiepidemickým opatřením zrušeny.

Holanďané se tak nemohli objevit v Brodě na Trzích řemesel, květnový ani listopadový se nekonaly. Odsunuty musely být i oslavy 35 let od podepsání partnerské smlouvy. K tomu došlo ještě za socialismu v roce 1985 v Havlíčkově Brodě.

„Smlouva pak byla opětovně podepsána symbolicky 21. srpna 1986 v Brielle, kam z Brodu jela delegace tehdejšího národního výboru. Budeme tak mít ještě jednu šanci si půlkulaté výročí společně připomenout v příštím roce,“ dodal Hermann.