iDNES.cz

Úřady hledají do školky nezapsané předškoláky. Rodičům hrozí pokuty

  14:38
Roli detektivů si během prázdnin museli vyzkoušet úředníci odboru školství městských úřadů na Vysočině. Snaží se totiž najít rodiče dětí, kteří své pětileté potomky přes svou novou povinnost nezapsali do povinného ročníku předškolní přípravy v mateřské škole. Na Vysočině jde o desítky rodin.

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V Jihlavě krátce po zápisech úředníci zjistili, že se k nim nedostavilo 50 dětí, což je necelých 10 procent z celkového počtu předškoláků. Například ve Žďáru nad Sázavou takových případů bylo 23, v Pelhřimově 15.

Povinné předškolní vzdělávání

  • Od 1. září 2017 začíná platit povinné předškolní vzdělávání. Je povinné pro dítě, které do začátku školního roku (konec srpna) dovrší věk pěti let.
  • Rodiče mají na výběr:
  1. - denní docházka minimálně 4 hodiny denně pět dní v týdnu
  2. - individuální vzdělávání dítěte bez docházky do MŠ, rodič ale musí dítě přivést do školky na „přezkoušení“
  3. - vzdělávání v přípravné třídě ZŠ v případě povoleného odkladu povinné školní docházky a ve třídě přípravného stupně speciální ZŠ
  4. - vzdělávání v zahraniční škole na území ČR.

Zdroj: ministerstvo školství ČR

Pokud by rodiče situaci nenapravili, hrozí jim správní řízení o zanedbání povinné školní (předškolní) docházky a pokuta ve výši až pět tisíc korun.

Úředníci proto rozeslali na adresy rodičů desítky dopisů s výzvami, aby situaci začali řešit. Často se však obálky vracely zpět jako nedoručitelné. „Někteří mají například adresu trvalého pobytu na městském úřadu a prokazatelně víme, že si poštu dlouhodobě nepřebírají. Je pak těžké je dohledat,“ připomenula nejčastější překážku Alena Prokopová z odboru školství žďárské radnice.

Přesto se již podařilo některé případy chybějících dětí u zápisu ozřejmit. „Zjistili jsme třeba, že některé děti jsou v ústavech, navštěvují jiné školky, nebo jsou trvale v zahraničí,“ řekl vedoucí odboru školství pelhřimovské radnice Bohumil Kovanda.

Někteří jen zapomněli, jiní mají totální nezájem o vzdělávání dětí

V Jihlavě se různými opatřeními podařilo počet 50 nezapsaných dětí snížit na 20 (údaj z konce minulého týdne - pozn. red.). Vedoucí odboru školství jihlavského magistrátu Tomáš Koukal věří, že v září budou na nule.

„Nejčastěji nám rodiče říkají, že na to zapomněli, že o tom nevěděli, bohužel v řadě případů jde i o totální nezájem o vzdělávání svých dětí,“ posteskl si Tomáš Koukal.

„Zapomnětlivé“ rodiče tvoří jednak cizinci, kteří nemusí mít přehled o české legislativě. Další skupinou jsou lidé, kteří se neočekávaně ocitli v sociální tísni. V drtivé řadě případů jde o osoby ze sociokulturně znevýhodněného prostředí.

Magistrátu se proto velmi osvědčila spolupráce se sociálním odborem - OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dětí - pozn. red.) a jihlavskou Charitou.

„V řadě případů byly s rodinami v kontaktu už před námi a docházely za nimi. Stačilo je jenom upozornit na jejich novou povinnost. To zafungovalo skvěle,“ dodal Koukal.

Magistrát se nyní, dva týdny před zahájením povinné školní docházky, dostal do další fáze. Úřednice osobně obcházejí zákonné zástupce dětí, kteří nereagovali na písemné výzvy a přímo na místě s nimi situaci řeší.

„Museli jsme složitě dohledávat adresy, kde se rodiny skutečně nacházejí. Leckdy totiž jdete na udávané trvalé bydliště a místo domu tam najdete zahradní domek,“ připomenul nesnáze Koukal.

Předškoláci musí v případě absence nosit písemné omluvenky

Na novelu školského zákona o předškolním vzdělávání se pilně připravují i v samotných mateřských školách. Do mateřinek totiž tato novinka přináší některé prvky typické spíše pro školy. Dříve, když si rodič předškoláka usmyslel, mohl ho nechávat každý pátek doma, zatímco od září bude dítě muset mít na každou absenci řádnou písemnou omluvenku.

Novela zákona umožňuje rodičům předškoláka i domácí vzdělávání. Nutností však je přivést dítě k přezkoušení, podobně jako tomu je při školní docházce. Například v Pelhřimově projevily už dvě rodiny zájem o tuto formu domácího předškolního vzdělávání.

„I pro nás je to novinka. V současné době aktualizujeme náš vzdělávací plán, se kterým jsou rodiče seznámeni. Na základě vzdělávacích celků pak budeme dítě formou hry zkoušet. Podstatné je, aby nebylo mimo hranice vývojové normy daného věku. Aby dokázalo zvládnout grafický projev, mělo dostatečnou slovní zásobu,“ uvedla Věra Harudová, ředitelka Mateřské školy Pelhřimov, která sdružuje pět mateřských škol ve městě.

Poslední rok v mateřské škole rodiče předškoláka školné nehradí. Platí pouze stravné.

zpět na článek