Kraj Vysočina chce začít stavět své nové sídlo za 300 milionů ještě letos

  16:20
Ještě letos by měla být v Jihlavě zahájena stavba nové administrativní budovy krajského úřadu v sousedství hlavní budovy hejtmanství. Sestěhují se do ní úředníci rozmístění dosud po městě. Proti stavbě nic nenamítá ani opozice.

Současné sídlo krajského úřadu v Jihlavě slouží od roku 2002. Úředníkům je už delší dobu malé. | foto: AS Project

„Akce byla již dříve řádně projednána a schválena orgány kraje, včetně zařazení financování výstavby do rozpočtu a střednědobého rozpočtového výhledu kraje. Figuruje ve vyjmenovaných investicích Kraje Vysočina s termínem zahájení v letošním roce,“ sdělila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Budova by měla vzniknout na prostranství po bývalých vojenských kasárnách Otakara Jaroše. Jedná se o investici ve výši přibližně 300 milionů korun.

„Další postup ale závisí na mnoha okolnostech, časově jej nejde podrobněji předjímat. Konkrétní termíny budeme schopni komentovat až po výběru dodavatele a podepsání smlouvy. Vedení Kraje Vysočina už deklarovalo, že bude realizovat všechny letos plánované investice,“ dodala Svatošová.

Budova bude mít čistě administrativní charakter, počítá se s umístěním standardních kanceláří, zasedacích místností a také s podzemními i povrchovými parkovacími místy.

Opozice nemá výhrady. Shodli jsme se, tvrdí

Do nového objektu by se měli sestěhovat úředníci z nynějších jihlavských odloučených pracovišť krajského úřadu, jako je odbor školství, mládeže a sportu či odbor regionálního rozvoje, který je nyní v prostorách prvorepublikové vily v Žižkově ulici 16.

Momentálně je na krajském úřadu 497 schválených pracovních míst, přičemž asi dvě desítky z nich nejsou obsazeny.

Opoziční zastupitelé nemají k investici zásadní výhrady. „Do přípravných projektů už bylo nainvestováno dost na to, aby byla stavba zastavena. Diskutovali jsme o tom v odborné rovině, ale nepřeli jsme se o tom, zda stavba ano, nebo stavba ne. To je vnímáno napříč zastupitelskými kluby jako prospěšné,“ řekl Pavel Hodáč, krajský zastupitel za KSČM.

„Před přípravou záměru se tato investice projednávala se všemi kluby, všichni vyslovili souhlas. Rozhodli jsme se ho s kolegy z klubu také podpořit, věříme, že budova přinese úspory nákladů,“ řekl krajský zastupitel Ctibor Čepička (SPD a SPO).

„Myslím si, že soustředění pracovišť krajského úřadu na jedno místo bude prospěšné. Mně ten záměr nevadí,“ řekl zastupitel kraje Josef Herbrych (KDU-ČSL).

Budova vyřeší přeplnění stávajících prostor

Nová budova by měla podle Svatošové kromě jiného vyřešit „značné přeplnění stávajících prostor v areálu sídla kraje“. Měla by úřadu také poskytnout skladové a archivní prostory, jednací místnosti a místo pro některé krajem zřizované příspěvkové organizace, především Vysočina Tourism a Projektovou kancelář Kraje Vysočina.

„Obě jsou nyní v pronájmu,“ podotkla Svatošová.

K areálu budou patřit i podzemní a povrchová parkovací místa. „Součástí investice bude i příprava na zřízení několika nabíjecích míst pro elektromobily,“ řekla Svatošová.

O podobném záměru se podle ní poprvé diskutovalo v radě a zastupitelstvu kraje už před dvanácti lety.

„Současný záměr z toho původního vychází. Výstavba bude financována pouze z vlastních prostředků Kraje Vysočina. Skutečné náklady stavby budou známé až po vysoutěžení zakázky,“ informovala mluvčí.

Uvolněné budovy budou po sestěhování odborů krajem následně nabídnuty k prodeji.

Nový objekt už má stavební povolení

Nyní je hotová příprava projektové dokumentace, před finále je příprava dokumentace k veřejné zakázce na výstavbu, kterou vyhlásila rada kraje a pro kterou jmenovala členy komise.

„Pro nový objekt má kraj pravomocné stavební povolení,“ dodala Svatošová.

Stávající komplex budov krajského úřadu v Žižkově ulici je v provozu od května 2002. Vznikl adaptací a přístavbou k budovám někdejších Žižkových kasáren.

První hejtman Kraje Vysočina František Dohnal převzal klíč od nového sídla koncem března 2002 z rukou posledního přednosty Okresního úřadu v Jihlavě Petra Menšíka.

Kraje vznikly zákonem k 1. lednu 2000. Kraj Vysočina (zpočátku s názvem Jihlavský kraj a posléze Vysočina) se jako posledně navržený ze všech krajů do zákona dostal v říjnu 1997.