Řidiči ve Žďáře se dočkají opravy Vysocké ulice, potrvá dva roky

  14:12
Jízda po Vysocké ulici ve Žďáře nad Sázavou je slalomem mezi výtluky, dírami, propadlými kanály a stromy zasahujícími do silnice. Pravidelně záplatován je kruhový objezd. Řidičům by se mohlo brzy ulevit, kraj a radnice plánují rekonstrukci ulice. Práce byly v minulosti třikrát odloženy.

Poprvé se investoři rozhodly akci odložit kvůli nečekanému rozsahu oprav. Podruhé to bylo kvůli souběhu s uzavírkami na hlavním průtahu městem. A když se zdálo, že k zahájení rekonstrukce konečně dojde, překazily ho administrativní prodlevy. Nyní je akce podle radnice konečně připravena.

„Předpokládaná hodnota zakázky činí 83 milionů korun bez DPH,“ vyčíslil žďárský starosta Martin Mrkos s tím, že na projektu se podílí město, Krajská správa a údržba silnic (KSÚS) Vysočiny a Svaz vodovodů a kanalizací (SVK) Žďársko. „Jsme prvním z těchto subjektů, který už schválil finální zadávací dokumentaci a vyhlášení zadávacího řízení,“ podotkl starosta. Hotovo má již v tomto směru i SVK Žďársko, a zbývá tak poslední účastník.

Dodavatele stavby by Žďárští chtěli začít hledat ještě letos, zahájení prací se poté předpokládá hned v prvním čtvrtletí roku 2024. „My jako zadavatel číslo jedna opravíme chodníky, odvodníme veškeré komunikace, uděláme nové veřejné osvětlení. Opravou projde také most na Studentské ulici,“ vyjmenoval za město Mrkos.

Finanční podíl radnice bude činit zhruba 34 milionů za rekonstrukci chodníků a dalších šest milionů mají stát opravy mostu přes potok Staviště. Na úpravy komunikací pro chodce se město pokusí získat dotaci, jež může pokrýt až 25 milionů korun z celkové částky.

Vodovody a kanalizace jsou staré až 50 let

SVK Žďársko se postará o kompletní rekonstrukci vodovodních a kanalizačních sítí, které jsou již značně letité. „Pocházejí ještě z doby výstavby této městské čtvrti, jsou tedy staré čtyřicet až padesát let,“ popsal Radek Zlesák, předseda SVK Žďársko. Doplnil také, že náklady na tuto akci by se měly blížit 16 milionům korun.

KSÚS Vysočiny bude mít na starosti mimo jiné nový povrch vozovky, vybudování opěrné zdi ve spodním úseku ulice či výsadbu náhradní zeleně, která v oblasti přibude po pokácení stávajících stromů lemujících silnici.

„V tuto chvíli ještě nelze předjímat, jak budou vypadat dopravní omezení, to se řeší vždy až s vybraným zhotovitelem,“ konstatoval starosta Mrkos. Půjde ale podle jeho slov bezpochyby o komplikovanou záležitost. Vysockou ulici totiž nevyužívají jen lidé ze čtvrti Vysočany při cestách do centra, ale také řidiči mířící po krajské silnici II/353 směrem na obce Vysoké, Tři Studně a dále na Sněžné. „Uzavírka ovlivní rovněž městskou hromadnou dopravu i linkové autobusy,“ dodal starosta.

Náročný projekt navíc nebude záležitostí pouze na jednu stavební sezonu. „Tato akce je naplánována jako dvouletá, na dvě stavební sezony. Proběhne za plné uzavírky s objízdnými trasami rozdělenými po etapách,“ informoval již v minulosti Jaroslav Fikar, referent investiční výstavby KSÚS Vysočiny.

Pro cyklisty už v ulici místo nezbyde

V prvním roce by se mělo pracovat na opravě mostu ve Studentské ulici, kruhovém objezdu a na úseku silnice zhruba po křížení s ulicí Vnitřní. V dalším roce se má pokračovat od Vnitřní až na okraj města k bývalému hotelu Grunt.

Mnozí řidiči také napjatě očekávají, jak bude po úpravách vypadat právě zmíněný kruháč. „Ten zůstane i nadále jen takzvanou miniokružní křižovatkou, dostane ale parametricky a stavebně normovou úpravu,“ přiblížil Martin Mrkos s tím, že v současné době jde pouze o nákres na komunikaci.

S infrastrukturou pro cyklisty se při rekonstrukci Vysocké ulice nepočítá. „Prostory jsou tam velmi omezené. Proto ostatně i příprava projektu trvala tak strašně dlouho - museli se tam poskládat síťaři a do toho tam chceme mít samozřejmě i nějakou zeleň,“ uzavřel Mrkos.