iDNES.cz

V Brodě začíná demolice ubytovny, odložení prací do ní přivedlo bezdomovce

  16:26
S půlročním zpožděním oproti původním předpokladům bourá Havlíčkův Brod ubytovnu Sport. Radnice chtěla nechat objekt rozebrat už v zimě, aby ji neobsadili bezdomovci. Obavy byly namístě. Městská policie z budovy už několikrát nezvané nocležníky vykazovala.

„Teď už je z budovy staveniště, před pár dny jsme ji předali stavební firmě. Hlavně během zimy a brzkých jarních měsíců jsme z objektu vykazovali nežádoucí osoby skoro noc co noc,“ konstatoval ředitel havlíčkobrodské městské policie Jan Pavlík.

Strážníci budovu důkladně hlídali od konce listopadu. Hlavní bylo, aby do začátku demolice nevyhořela. Stavební firma nabídla, že se o rozebrání objektu postará zadarmo, pokud ji město nechá veškerý materiál. „Stavební buňky chtěla renovovat a dále použít,“ vysvětlil místostarosta Libor Honzárek.

Ihned po odchodu posledních nájemníků a Okresního sdružení sportu, které v budově mělo kancelář, přibyly na oknech a dveřích samolepky, že je objekt monitorován. „Dvakrát za noc k němu jezdila hlídka, měli jsme tam fotopasti i mobilní kameru,“ potvrzuje Pavlík.

Jak dodal, strážníci opakovaně vykazovali lidi, kteří uvnitř neměli co dělat. „Když někoho vzbudíte o půl třetí ráno a další den znovu, tak už tam třetí den nejde a raději se vyspí jinde,“ konstatoval ředitel městské policie.

Vytlučená okna a uvnitř značný nepořádek

Přesto budova výrazně utrpěla. Mnohá okna jsou vytlučená či otevřená, z některých o víkendu vlály záclony a závěsy. Uvnitř je zápach a nepořádek. V některých místnostech se válí zbytky vybavení i nejrůznější harampádí.

„Stavební firma si převzala staveniště koncem června, od té doby má tři měsíce na to, aby objekt zbourala. Koncem září by tedy měla být ubytovna pryč. Momentálně si firma na odboru dopravy vyřizuje nutný zábor komunikace,“ informovala mluvčí městského úřadu Alena Doležalová.

Ačkoliv byl demoliční výměr již nějakou dobu vydaný, podle Libora Honzárka původní optimistické vize nabourala následná administrativa. „Vyjasňovaly se podmínky likvidací konkrétních stavebních komponentů. Teď už je to vyřešené. Firmu trochu povzbudíme, aby zahájila práce co nejdřív,“ pravil.

Čtyřicet let staré zázemí pro stavbu čističky

Ubytovna Sport je reliktem dávno minulé doby. Stojí na samém západním konci areálu tělovýchovné jednoty Jiskra, těsně za házenkářskými hřišti. Je to montovaná stavba, celá je vystavěna z původně stavebních buněk. Dávno už nesplňuje hygienické standardy dnešní doby.

„Pochází z osmdesátých let minulého století, kdy sloužila jako zázemí pro dělníky při stavbě čistírny odpadních vod,“ podotkl již dříve Honzárek.

Dnes už budova není potřebná. Celá zmizí a ustoupí budoucímu fotbalovému tréninkovému centru, které chce v těchto místech s pomocí města stavět fotbalový klub FC Slovan. Využít k tomu hodlá více než čtyřicet milionů korun, které dostal jako podíl na výchově fotbalisty Tomáše Součka při jeho přestupu z pražské Slavie do klubu West Ham United v anglické Premier League.

Zbourat budovu na vlastní náklady už loni na podzim zvažovalo město. Velice rychle se však ozvala firma, která se renovací a následným prodejem či pronájmem právě stavebních buněk zabývá. Nabídla, že se o demolici nadzemní části objektu postará zdarma, pokud si ponechá materiál.

„Pro stavební firmu je to v podstatě základní surovina. A my tím ušetříme přibližně jeden milion korun, který bychom za demolici jako město zaplatili,“ popsal oboustranně výhodnou dohodu už na sklonku loňského roku místostarosta Zbyněk Stejskal.

zpět na článek