Vozíčkáři mají první turistickou stezku na Vysočině, vede kolem Humpolce

  8:44
Historicky první turistickou trasu na Vysočině určenou speciálně pro vozíčkáře otevřel Klub českých turistů v Humpolci. Tříkilometrový okruh začíná u restaurace na závodišti Zlatá podkova. Vede kolem starého židovského hřbitova, postupuje pod hradem Orlík a obloukem se vrací zpět k závodišti.

Otevření nové turistické trasy pro vozíčkáře v Humpolci. Na tříkilometrovém okruhu vycházejícím od závodiště Zlaté podkovy mají k dispozici i parkoviště a toalety. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Trasa nese název Za Hliníkem do Humpolce a po její délce je několik zastavení a informačních panelů, které informují o zajímavých památkách, kulturních a turistických cílech Humpolecka i o historii jezdeckého sportu v Humpolci.

Okruh pro vozíčkáře vede po zpevněné cestě, která má převýšení 72 metrů. Stezka je značená dřevěnými směrovkami s piktogramem vozíčkáře. Část trasy je sdílená i s klasickou modrou turistickou trasou, která vede na hrad Orlík. Ale až nahoru k hradu a k rozhledně se vozíčkáři nedostanou, protože cesta pak nabírá značné převýšení a vede obtížným terénem.

Nová turistická stezka pro vozíčkáře je ve třístupňové škále obtížnosti na druhém místě. Značená je jako červená se střední obtížností.

„Doporučujeme, aby si vozíčkář vzal s sebou raději doprovod,“ říká Marie Vincencová z Klubu českých turistů. Jak však dodává, stezku mohou stejně dobře využívat například rodiny s kočárky.

Právě Marie Vincencová stála v roce 2007 za myšlenkou vybudovat na Vysočině první turistickou trasu pro handicapované.

„Trasa pro vozíčkáře na Vysočině mi zkrátka chyběla. Začali jsme tipovat místa, kudy by trasa mohla vést. Ne každá cesta totiž vyhovuje. Musí mít speciální parametry. Když jsme měli vybranou stezku kolem Orlíku, ozvala se další města, kde by trasu pro vozíčkáře také chtěli. Například šlo o Žďár nad Sázavou či Telč,“ poznamenala.

V letošním roce byly otevřeny v České republice tři takovéto trasy. Ta vysočinská je v pořadí osmnáctá zpřístupněná. Původně se měla stezka otevřít na začátku května, ale zkazila to tehdy přijatá vládní opatření. Druhý podzimní termín stihli organizátoři uskutečnit za zpřísněných epidemických podmínek na poslední chvíli.

Vybudování nové stezky stálo 221 tisíc korun. S financováním pomohl Kraj Vysočina, město Humpolec i firmy z okolí. „Svépomocí bychom to nikdy nezvládli, i když máme velmi šikovné členy,“ usmála se Vincencová.