iDNES.cz

Běžkaři berou Žďárské vrchy útokem, auta i turisté začínají místním vadit

  12:06
To, co zažívají horská střediska, se nevyhnulo ani oblíbeným cílům ve Žďárských vrších. Z běžkování se při zavření vleků a dalších sportovišť stala masová záležitost. A to s sebou nese řadu problémů hlavně pro místní. Ve Žďárských vrších jsou nejvíce dotčenými obcemi Tři Studně a Vlachovice.

Na odstavnou plochu ve Vlachovicích na Novoměstsku přijíždí v sobotu ráno jedno auto za druhým. Teploměr ukazuje minus deset, sluníčko je ještě schované za mraky, ale řada běžkařů už je na místě. „Lufťáci“ berou Žďárské vrchy útokem, jak ukazuje provoz na silnicích a hlavně v upravených stopách. Děje se to každý víkend od momentu, co v lednu napadl první sníh.

„V některé dny už bývá odstavná plocha kolem desáté hodiny plná, zájem běžkařů nikdy nebyl tak extrémní jako letos. Ale je to logické, lidé chtějí ven, přitom nemají kam jinam jet. Jsou zavřené sjezdovky i Vysočina Arena. Když vidí, že jsou přeplněné hory, zamíří sem. Sociální sítě fungují bleskově,“ dává se s reportéry MF DNES do řeči starosta Vlachovic Jan Petr.

„Lufťáci“ berou Žďárské vrchy útokem, jak ukazuje provoz na silnicích a hlavně v upravených stopách. Děje se to každý víkend od momentu, co v lednu napadl první sníh.

Obec zajišťuje bezplatné parkování díky dohodě už několik let na soukromém pozemku, který má v nájmu zemědělská společnost. „Dříve jsme mívali vyhrnuté jen takové dva pruhy, letos jsou to dvě až tři fotbalová hřiště. Vejde se sem 350 až 400 aut,“ počítá starosta s tím, že se ve Vlachovicích, které jsou první vesnicí v kopcích nad Novým Městem, denně protočí kolem tisícovky aut.

Vedení obce nečekalo, až budou zoufalí místní lidé volat o pomoc kvůli zablokovaným příjezdovým cestám ke svým nemovitostem. I proto je podle starosty v obci se 140 stálými obyvateli situace únosná a lidé tolerantní.

„Většina lyžařů je ukázněná, přijede, zaparkuje, projde vesnicí. Když někteří nechají auto mezi chalupami nebo na cestě, místní je odkazují na parkoviště,“ dodává.

Proč obec nevybírá peníze?

Zvýšený provoz nevadí ani staršímu chalupáři, který bydlí u odbočky na parkoviště. Kritizuje však jiné věci, například chování řady běžkařů, kteří jdou podle něj shlukováním na rozcestích a pitím ze společné lahve covidu naproti.

„A divím se obci, že za parkování nevybírá peníze. Za zimu by získala aspoň 200 tisíc,“ poznamenal muž, který si přál zůstat v anonymitě.

„Samozřejmě poslouchám hlasy. Jde nám primárně o to, abychom se vyhnuli problémům spojeným s vybíráním poplatků za parkování. Jsou lidé, kteří by nechali auto někde v obci jen kvůli tomu, že by nechtěli zaplatit padesátikorunu,“ reaguje starosta s tím, že obec zvažuje alespoň dobrovolný příspěvek, který by pokryl náklady na vyhrnování.

Za problematickou považuje pouze příjezdovou cestu k penzionu Pegas poblíž Tří Studní, která je ještě na vlachovickém katastru. „Řidiči nechávají auta podél cesty do chatové kolonie,“ popisuje starosta Petr s tím, že mohou lidé hned vedle nastoupit do stopy.

Když tudy reportér MF DNES později projížděl, musel dát starostovi za pravdu. Při otáčení na cestě u cesty k Pegasu zrovna uvízlo sportovní audi s pardubickou značkou, řidič se marně snažil i přes pomoc dalších lidí dostat ze závěje, nízký podvozek seděl na sněhu.

Blízko z Brna, Jihlavy i Pardubic

Sousedním Třem Studním velké parkoviště naopak chybí. Malá asfaltová plocha u obecního úřadu, kde vybírá peníze automat, je hned plná.

„Letos je to extrém, jsme zahlceni turisty, že si s tím nevíme rady. Lidem v pandemii zůstala jen příroda. A k nám je to blízko z Jihlavy, Brna či Pardubic,“ shrnuje Miloš Brabec, starosta Tří Studní a předseda mikroregionu Novoměstsko.

Zájem o Novoměstsko dokládá i čísly, informace o lyžování podle něj minulý víkend, kdy končila obleva, hledalo na webových stránkách 55 tisíc uživatelů.

Za největší problém v situaci, kdy nejsou v provozu ubytovací zařízení a občerstvení funguje jen omezeně, označuje právě chybějící parkovací místa. „Místní jsou rozzlobení, když už ráno mají před domy nastrkaná auta a nemohou vyjet,“ poukazuje Brabec.

Mikroregion plánuje spolupráci s jednou brněnskou vysokou školou, jejíž student zpracuje studii, jak pojmout lyžování na Novoměstsku. „Pravděpodobně budou muset vzniknout světelné cedule, Tři Studně a Vlachovice jsou plné, je třeba parkovat už v Novém Městě na velké ploše pod sjezdovkou, u nás to není nafukovací,“ argumentuje starosta Brabec.

Nájezdům turistů se zabránit nedá, ví starosta

V sobotu odpoledne se objevili v obci i policisté. Lyžaři, kteří nechali vozidla odstavená v křižovatce na kraji obce u autobusové zastávky, našli po návratu ze stopy za předním sklem „stěračenku“. V obci navíc platí zákaz stání mimo vyhrazená parkoviště.

Podle starosty se nájezdům turistů zamezit nedá. „Někteří lidé navrhovali, aby se stopy letos neudržovaly. Jenže když je neuděláme, turisté stejně přijedou a budou si jezdit všude možně a bude docházet ke škodám na zemědělských pozemcích,“ míní starosta.

Lyžaři také podle Brabce nedodržují vládní opatření. „Jsou sice venku, ale když dojdou na parkoviště nebo k okýnkům, měli by si lidé nasadit roušky,“ říká.

Nově se i tady po vzoru horských středisek objevují karavany. „Před dvěma týdny přijelo deset obytných aut. Do budoucna nás čeká jednání s autokempem Sykovec,“ napadá starostu, kde by tato vozidla mohla parkovat.

U občerstvovacích okének se vystřídají stovky lidí

Běžkování v čase lockdownu. V sobotu se u okénka penzionu U Martina u Rokytna...

V kopcích na Novoměstsku se to už od prvního sněhu hemží běžkaři. Na hlavních trasách to o víkendu vypadá jako kolem mraveniště. Mísí se tu lyžaři, kteří se podle vytříbeného stylu už takříkajíc narodili s běžkami na nohou, ale i tací, kteří se snaží brzdit z kopce hůlkami před sebou nebo přelézají štěrkem posypanou silnici se zánovními atomiky na nohou.

„To je jako škrábat nehtem po tabuli,“ kroutí hlavou lyžař David, který se zrovna vracel ze Studnic, nejvýše položené osady na Vysočině.

Nad sportovci tu však převládají ryzí turisté. „Na běžkách jsem byl před dvěma týdny poprvé asi po deseti letech. Máme to z Brna blízko, tak jsme se vydali do Žďárských vrchů. Přijeli jsme pokecat, třeba o životě, o karmických záležitostech, kolikátý život jsme na světě,“ říkají odlehčeně kamarádi, kteří se představili jako Zbyšek a Havran.

Zrovna mažou na parkovišti ve Vlachovicích lyže a rozmýšlejí se, kam vyrazí. „Pro nás je lyžování doplněk, táhne nás sem mystika. Vylezeme z těch vládních lží a užijeme si svobodu pohybu,“ plánují.

Na parkovišti stojí i dva obytné vozy, klepeme na dveře jednoho z nich. „Když je situace taková, tak jsem vzal karavan a přijel se odreagovat,“ prozradil Petr Neumann z Brna. „Jsem tu více dní, na víkend mám návštěvu, vydržím asi do pondělí. Jsem tady poprvé, líbí se mi tu, tratě jsou skvěle upravené,“ oceňuje.

První běžkaři už se také trousí k obecní hospodě Vlachůvce, kterou provozuje Eva Cempírková. „Otevřené okénko je teď jediný zdroj příjmů, velký apartmán s jedenácti lůžky je zavřený,“ říká paní hospodská. „Za sobotu k nám přijde tak 600 lidí, špička bývá kolem druhé, teď je klid,“ hlásila před dvanáctou.

Hodně rušno je po poledni u většiny občerstvovacích okének. Výhodu mají zařízení přímo u tratí. Před penzionem U Martina za Rokytnem napočítal reportér před druhou hodinou zhruba tři desítky lidí ve frontě, další postávali opodál. Někteří příchozí tak raději sahají do zásob v ledvince či batohu nebo plánují občerstvení jinde.

Autor:
zpět na článek