Třebíč se chystá rekordně investovat, opraví zimní stadion i koupaliště

  15:24
Rok ve znamení nákladných investic čeká letos Třebíč. Radnice má v rozpočtu připraveno téměř pět desítek velkých akcí, u nichž plánovaný rozpočet přesahuje milion korun. Tento seznam doplňuje ještě 74 menších projektů s náklady do milionu a stovky oprav městského majetku.

Proměna za zhruba 180 milionů korun čeká koupaliště Polanka, přičemž pro tento rok plánuje třebíčská radnice z této sumy proinvestovat kolem 69 milionů. | foto: Vizualizace: Město Třebíč

„Investiční výdaje budou letos ve výši 319 milionů korun, což je nejvyšší částka v historii města,“ prohlásil starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč). Největší sumu spolkne dlouho diskutovaná revitalizace a přístavba zimního stadionu. Nedočkavě ji vyhlížejí hokejisté i sportovní fanoušci.

Ti si po ukončení úprav užijí například novou ledovou plochu, šatny, sociální zázemí či hlediště, jež pojme až 2 600 sedících diváků. Kompletní oprava ale čeká také obvodový plášť budovy, přípojky, technologické zařízení haly a přístupové komunikace.

Stavět se bude přes dva roky

„Rekonstrukce je plánována od dubna 2024 do června 2026. Předpokládaná cena činí 500 milionů korun,“ vyčíslila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová. Na letošek je ale zatím z této částky vyhrazeno „jen“ deset milionů.

Na kolik přesně modernizace vyjde, bude jasné až po ukončení soutěže na dodavatele. Ta zatím stále pokračuje. „Nyní byly kontrolovány nabídky, které přišly do prvního kola výběrového řízení. V nejbližších dnech by mělo být pro přihlášené uchazeče vypsáno druhé kolo, tedy aukce, kde se bude soutěžit cena,“ přiblížila Martakidisová s tím, že zájem firem byl poměrně velký.

Radnici se na obnovu „zimáku“ povedlo získat šedesátimilionovou dotaci od hejtmanství, dále kraj odpustil městu finanční podíl na výstavbě parkovacího domu u nemocnice ve výši čtyřiceti milionů. „Máme také zažádáno o dotaci třicet milionů korun u Národní sportovní agentury,“ doplnil Pacal.

Havárie by mohla znamenat konec

Na opravy sportoviště se už připravují i hokejisté. Ti modernizaci vítají, ovšem znamená pro ně také komplikace. Klub musí vyřešit, kde bude po dvě sezony působit.

Vybrané plánované investice města

Revitalizace zimního stadionu: celkem 500 milionů korun (letos budou práce stát 10 milionů korun).

Revitalizace koupaliště Polanka: celkem cca 180 milionů korun (letos zhruba 69 milionů korun).

Rekonstrukce mostu v ulici Marie Majerové: asi 30 milionů korun. Opravou projde i povrch vozovky, přilehlé chodníky či osvětlení. Komunikace na mostě bude rozšířena z osmi na 9,4 metru.

Zasíťování pozemků v Nehradově: celkem 30 milionů (letos 20 milionů korun).

První etapa revitalizace zámeckého parku: cca 9 milionů. Úprava hlavně severní části parku, obnova zeleně a mlatových cest, nový mobiliář, vybudování veřejného osvětlení.

Rekonstrukce knihovny v Hasskově ulici: asi 18 milionů korun

Nové parkoviště, Sušilova ulice: asi 11 milionů korun. Vybudování přibližně 62 nových parkovacích stání poblíž centra, s podzemními kontejnery a osvětlením.

Cyklostezka Třebíč
– Vladislav, první etapa:
asi 3,1 milionu korun.

Hlavní jednání vypuknou dle Martina Svobody, předsedy klubu SK Horácká Slavia Třebíč, až poté, co město potvrdí výherce soutěže na rekonstrukci. „Samozřejmě to ale nejde řešit ze dne na den, takže už jsme jednali s nejbližšími městy a stadiony v okolí. Vzešlo z toho, že klub se nebude přesouvat jen na jedno místo. Žádný z dostupných stadionů totiž není schopný absorbovat klub naší velikosti úplně komplet,“ vysvětlil Svoboda.

Na základě předběžné domluvy by po dobu oprav mohl působit třebíčský A-tým v Moravských Budějovicích. „Mládež se potom rozmístí po dalších stadionech – v Náměšti nad Oslavou či Velkém Meziříčí. Bude to pro nás logisticky náročné, ale jiná cesta není,“ konstatoval předseda.

Rekonstrukce sportoviště už je podle něj nezbytná. „Poslední dvě sezony držíme provoz stadionu zuby nehty. Jsme na technické hraně, kdy může přijít nějaká havárie, která by znamenala možná taky konec hokeje v Třebíči,“ dodal Svoboda.

Modernější Polanka

Proměna za zhruba 180 milionů korun čeká koupaliště Polanka, přičemž pro tento rok plánuje radnice z této sumy proinvestovat kolem 69 milionů. Letos v létě se tudíž lidé v oblíbeném areálu rekreovat nebudou – pracovat se tam bude od dubna až do května příštího roku. Úpravy se budou týkat celých venkovních prostor a zahrnou i nové technologické rozvody, včetně ohřevu vody.

V letní sezoně 2025 se tak návštěvníci už mohou těšit na vyhřívané nerezové bazény, dále na travnatou plochu se závlahou, moderní tobogány, zábavní a relaxační zónu ve velkém bazénu, lepší zázemí se šatnami nebo třeba na dětské hřiště s novými prvky. Plavci budou mít k dispozici dvě padesátimetrové dráhy a další čtyři o poloviční délce. Zájemci okusí i moderní Pool bar u bazénu či hřiště pro minigolf a míčové sporty.

Opozice žádá architektonickou soutěž

Ne všichni zastupitelé jsou však s přístupem k revitalizaci Polanky, již kraj podpořil dotací ve výši padesáti milionů, spokojeni. Proti vystoupila třeba opoziční zastupitelka Anna Kolaříková (Třebíč občanům!), která by u této, ale i jiných podobně zásadních akcí uvítala vypsání architektonické soutěže.

„Přírodní koupaliště by si architektonickou soutěž jistě zasloužilo. Máme tam velmi podstatnou historickou část – převlékárny, což do architektonické oblasti patří,“ řekla Kolaříková.

Dle Pacala jsou však zmíněné Fuchsovy lázně, jež byly v posledních letech předmětem rozsáhlé rekonstrukce, už zcela hotovy. „Nyní se do nich již sahat nebude,“ zdůraznil starosta. V případě zbytku koupaliště měla dle jeho slov veřejnost k dispozici studii, do níž byly pak zapracovány připomínky. Stávající podoba projektu je tak konečná.

Město bude letos pokračovat i v obnově širšího centra – Martinského náměstí a Hasskovy ulice. Z nových investičních akcí dojde mimo jiné k rekonstrukci mostu v ulici Marie Majerové, startu první etapy revitalizace zámeckého parku či zahájení výstavby cyklostezky do Vladislavi.

Třebíč bude letos hospodařit s celkovými příjmy přes 954 milionů korun. Výdaje přesáhnou 1,1 miliardy. Rozdíl 152 milionů korun pokryje úspora z předchozích let.