Havíři se chystají na průvod Jihlavou, letos má být největší v historii

  17:10
Tradiční průvod krojovaných jihlavských havířů z Křížové ulice ke kostelu svatého Jana Křtitele se letos uskuteční v neděli 21. června. Doprovodný program by měl být vůbec nejbohatší v historii akce - bez nadsázky se chystá den plný divadel, koncertů a tance.

Průvod havířů Jihlavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Po průvodu havířů a mši svaté ožije okolí kostelíku díky sedmi kapelám, čtyřem divadlům a dvěma folklorním souborům,“ vypočítává Milan Kolář ze spolku jihlavských havířů.

„Návštěvníci se mohou těšit také na trh s rukodělnými předměty, výtvarné dílny, tradiční vaření na ohni nebo na výstavu velkoplošných fotografií z posledních ročníků průvodu,“ doplňuje.

Nabitý program zahrnuje vystoupení a pohádky divadel T. E. J. P., Krtek, Teátr Víti Marčíka či představení slovenského mima Mira Kasprzyka. Divadla se budou střídat s muzikou swingového Bee Bandu, bluegrassových Pražců nebo středověkých Krless.

Vystoupí také divoká worldmusic Bra Agas, harmonikář Jiří Hilčer a jihlavská Skřípácká muzika. Večírek potom završí světové hity v podání kapely Spaziergang.

Součástí havířské poutě u svatého Jána budou rovněž rukodělné dílny, vaření na ohni a degustace všelijakých dobrot.

Novinkou je výstava velkoplošných fotografií, kde bude k vidění třicet nejlepších snímků z posledních pěti ročníků havířského průvodu.

Autor: