Havlíčkobrodská Jiskra je v problémech a žádá město o mimořádnou dotaci

  15:10
Tělovýchovná jednota Jiskra Havlíčkův Brod je ve finančních problémech. Organizaci sdružující na 1 500 sportovců chybí zhruba tři miliony korun na provoz. O pomoc žádá město. Některé z oddílů z obav před krachem žádají členské příspěvky v hotovosti, mimo účty Jiskry.

Koncem loňského roku TJ Jiskra otevřela v Havlíčkově Brodě druhou sportovní halu. Její výstavba však podle předsedy tělovýchovné jednoty Miroslava Sommera se současnými finančními problémy Jiskry nijak nesouvisí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Že se havlíčkobrodské Jiskře v poslední době nedaří zrovna nejlépe, přiznává sám její šéf. „Určité finanční problémy máme. Došlo k nim navýšením plateb za energie na více než dvojnásobek,“ potvrdil předseda TJ Jiskra Miroslav Sommer. Organizace zároveň neobdržela tolik peněz od Národní sportovní agentury (NSA), kolik si představovala.

Tělovýchovná jednota je vlastníkem a stará se v Brodě o celou řadu sportovišť. Ze svých peněz určených na provoz hradí i spotřebu energií. A ta se dle Sommera z původního jednoho milionu korun ročně před rokem zvýšila na dva a půl milionu.

„Milion a půl ročně nám pak chybí na běžnou činnost, jako je například hrazení startovného, úhrada rozhodčích a jejich cest a dalších věcí,“ vysvětluje předseda. „Proto jsme přijali jistá opatření, abychom tyto peníze někde našli,“ dodal.

Jedním z takových opatření je žádost o pomoc vedení města. TJ Jiskra poprosila o mimořádnou dotaci ve výši tři miliony korun. „Žádost byla v tuto chvíli předána k projednání kompetentním orgánům a v červnu o jejím poskytnutí bude kolektivně rozhodovat zastupitelstvo,“ vzkázala na konci března dnes již bývalá mluvčí radnice Alena Doležalová.

„Budeme se snažit Jiskře pomoci. Je to největší sportovní organizace ve městě, stará se o patnáct set sportovců, z nichž naprostá většina jsou děti,“ předeslal brodský starosta Zbyněk Stejskal. Členem TJ Jiskra je v průměru každý patnáctý obyvatel Brodu.

Oddíly se bojí krachu, příspěvky chtějí hotově

Dalším z opatření je navýšení členských příspěvků na více než dvojnásobek. Tělovýchovné jednotě člen každého oddílu, jež pod ní spadají, místo dosavadních dvou set korun ročně platí pětistovku. „Je potřeba si uvědomit, že naše sportoviště oddíly užívají bezplatně, členové mají jistý servis,“ obhajuje navýšení Sommer. Své příspěvky si pak účtují i samotné oddíly.

Výrazné navýšení příspěvků a zvěsti o finančních problémech však mnohé oddíly, členy i jejich zákonné zástupce vystrašily. Obávají se, aby Jiskra nezkrachovala a třeba neskončila. Některé z oddílů na to reagují tak, že žádají o platbu členských příspěvků v hotovosti, mimo účty Jiskry.

„Některé faktury byly proplaceny s více než dvouměsíčním zpožděním, přestože jsme na účtech peníze měli. Reaguji proto podobně jako další velké oddíly. Raději budeme držet hotovost v trezoru a platit faktury z těchto peněz. Nechci riskovat, že před blížícím se startem sezony budeme někde dlužit,“ rozeslal rodičům na počátku jara informace jeden z oddílů.

„Až se situace uklidní, tak zase bude možno posílat peníze na účet TJ. Omlouvám se za komplikace,“ dodal ve zprávě členům a jejich zákonným zástupcům vedoucí oddílu.

Podle Miroslava Sommera takový postup ale rozhodně není správný, do financí vnáší další zmatek a nejistotu. „Na valné hromadě budu na předsedy oddílů apelovat, aby se tato praxe neděla. Je potřeba, aby veškeré platby šly přes účty a účetnictví bylo v pořádku,“ pravil.

Vidět do účetnictví chce i město

Nahlédnout do účetnictví před jednáním o třímilionové pomoci chce i vedení města. Byť si je vědomo, že samo o sobě do organizace, která pod něj nespadá, žádný audit poslat nemůže. „Budeme po Jiskře požadovat vysvětlení a spolupráci při kontrole účetních dokladů,“ oznámil starosta Stejskal.

Případná jednorázová pomoc města vytáhne Jiskru z nejhoršího pro tuto chvíli. Pomůže zacelit díry v hospodaření za loňský a letošní rok. Nezaručí ale, že se situace už nebude moci opakovat. Proto by se s vedením města chtěl Miroslav Sommer dohodnout na nastavení nových dotačních pravidel.

„Chtěli bychom, aby dotace zohledňovaly i náklady na provoz a údržbu sportovišť. Na rozdíl od hokeje a fotbalu, kterým se o majetek starají městské technické služby, si tyto věci zajišťujeme a platíme sami. Chtěli bychom srovnat podmínky,“ řekl.

Před koncem loňského roku TJ Jiskra otevřela v Havlíčkově Brodě druhou sportovní halu. Její výstavba přišla na 75 milionů korun. Většina šla z dotací NSA, část pokryly dotace od města a kraje. Sama Jiskra zaplatila jeden a půl milionu korun. „Ale stavba haly se současnými finančními problémy nikterak nesouvisí,“ odmítl Sommer tyto dvě záležitosti spojovat.

O převodu majetku TJ Jiskra na město se v Brodě už v minulosti opakovaně jednalo. Před necelými deseti lety se podařilo uzavřít dohodu v případě atletického a fotbalového stadionu Na Losích. V roce 2018 pak město od Jiskry převzalo sousední tenisové kurty i s patřičným zázemím.

7. prosince 2023