Malá odpolední hudba. Žáci ze základní umělecké školy hrají v podloubí náměstí

  15:07
Malá odpolední hudba. Tak se jmenuje několikadenní koncertní maraton, který v tomto týdnu již třetím rokem pořádá Základní umělecká škola Telč. Každý den v podloubí na náměstí Zachariáše z Hradce hned před vchodem do školy celé odpoledne koncertují žáci školy a jejich učitelé.

Postupně se předvede každý adept školy. „Koncerty v podloubí jsou pro nás výhodné na organizaci: nesvítí tam slunce ani tam neprší, jsme venku a přitom hned u školy. I tak samozřejmě záleží na počasí, ale na koncertech běžně míváme přes stovku posluchačů,“ řekla ředitelka školy Eva Pavlíková.

Akce je součástí celorepublikové aktivity ZUŠ Open, jejímž cílem je zviditelnit základní umělecké školy.

Závěrečnou tečkou koncertního seriálu bude v pátek od 17 hodin Veselý koncert učitelů s podtitulem ... aneb žádný učený z nebe nespadl. „Někteří učitelé budou hrát na nástroje, na které předtím prakticky nehráli,“ přiblížila s úsměvem ředitelka Pavlíková.

Největší úspěchy ze školy v posledních dvou letech sklízí pěvecké a klarinetové oddělení. Jejich žáci obsazují dobrá místa v celostátních soutěžích. „Letos jsme získali první a druhé místo v ústředním soutěžním kole, kde hrálo klarinetové trio. Na celostátní přehlídce komorních souborů jsme dosáhli na dvě první místa ve zpěvu a dvě druhá místa v klarinetech,“ řekla Pavlíková.

Několik studentů školy bylo přijato do prestižního stipendijního programu MenART, v jehož rámci se žáci mohou rok vzdělávat u renomovaných hudebníků. „Z naší školy byly vybrány dvě zpěvačky z oblasti populárního zpěvu a jeden klarinetista,“ podotkla Pavlíková.

Na slibném startu své hudební dráhy je absolventka školy, zpěvačka Ivana Moravcová. „Nyní absolvovala obor hudební divadlo na britské Preston College, kde získala hlavní roli v muzikálu Hello Girls. Věřím, že o ní ještě uslyšíme,“ míní Pavlíková.