Nová synagoga zůstane zavřená i příští rok, není připravená na návštěvníky

  9:12
Atraktivní prostor s osobitou atmosférou a akustikou, který láká pořadatele nejrůznějších akcí i jejich návštěvníky. Tak by se dala popsat Nová synagoga ve Velkém Meziříčí. Ještě před nedávnem byla asijskou tržnicí. Na nové využití se však musí delší dobu adaptovat. A tak ještě příští rok zůstane zavřená.

Nová synagoga patří k dominantám Velkého Meziříčí. Stojí u průtahu městem. Radnice ji vlastní od loňského června | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Z unikátní kulturní památky, kterou město získalo do svého majetku v červnu 2023 od Židovské obce Brno, zmizela obratem nedůstojná asijská tržnice a objekt se stal následně dějištěm řady hojně navštěvovaných koncertů, výstav, přednášek, besed i charitativních akcí.

Snahy města o postupné kulturní a společenské oživení této stavby a jejího začlenění do veřejného života se tak naplnily, ovšem celkem záhy – letos v červnu – byla kulturní památka z technických důvodů uzavřena.

A toto opatření by se nakonec mělo protáhnout pravděpodobně i na většinu nadcházejícího roku. „Nová synagoga projde změnou užívání stavby – z obchodního centra bude centrum kultury. Než se tak stane, zůstane zavřená,“ informovala Martina Strnadová z tiskového odboru velkomeziříčské radnice.

Nová synagoga

  • Nová synagoga v ulici Novosady byla postavena v letech 1868 až 1870 v novogotickém slohu architektem Augustem Prokopem.
  • Uvnitř zaujmou zajímavé dřevěné stropy a nepravé klenby, venkovní průčelí charakterizuje ztvárnění režného cihelného zdiva.
  • Půlstoletí sloužila budova jako skladiště, poté byla využívána jako nákupní středisko.
  • V červnu 2023 byla památka bezúplatně převedena z majetku Židovské obce Brno (ŽOB) do vlastnictví města.
  • V Nové synagoze se posléze odehrála řada různorodých akcí – objekt si získal oblibu u pořadatelů i veřejnosti. Město proto připravuje úpravy, jež umožní i další využívání synagogy coby kulturně-společenského centra. Památka je nyní uzavřena.
  • Kompletní rekonstrukce stavby teď není kvůli své nákladnosti reálná, radnice ji však do budoucna v plánu má.
  • Ve Velkém Meziříčí se nachází ještě barokní Stará synagoga, která je v majetku ŽOB.
  • Další židovskou památkou je hřbitov v ulici Bezděkov a zachovalý soubor židovské čtvrti na okraji historického jádra města.

Podle již dříve zhotoveného stavebně technického průzkumu je objekt stabilizovaný, nerozpadá se ani nikoho neohrožuje. Ovšem zároveň není ani připraven na takovou frekvenci a návštěvnost akcí, které by se v něm, jak se zhruba za jeden rok jeho fungování ukázalo, mohly konat.

Vrátit památce původní rozměr

Velkomeziříčští proto nyní chystají sérii oprav a úprav, které umožní využívat historickou budovu v ulici Novosady ke kulturním a společenským účelům.

„Synagoga je kulturní památkou a chceme jí vrátit původní rozměr. Odstraníme dodatečně vestavěný strop, uděláme novou elektroinstalaci, zrekonstruujeme sociální zařízení a provedeme i další úpravy,“ vyjmenoval starosta Velkého Meziříčí Alexandros Kaminaras.

Město již na změnu užívání Nové synagogy i zmíněné zásahy objednalo projektovou dokumentaci, která má být hotová do konce letošního října. Náklady na projekt činí 950 tisíc korun, včetně daně. Samotné stavební práce by pak měly být zahájeny až v příštím roce.

„Půjde o takové úpravy, abychom mohli budovu využívat k pořádání akcí do doby, než se pustíme do projektu kompletní rekonstrukce – včetně fasády, výměny okenních výplní, úpravy okolí a podobně,“ vysvětlil Kaminaras.

Do této nákladné akce se však vedení města nechce pouštět, dokud nebude dokončena rekonstrukce Náměstí a přilehlých ulic v centru. Ta odstartuje již na jaře roku 2025 a její cena se má pohybovat kolem 200 milionů korun; jedná se tak o vůbec největší investici v polistopadové historii Velkého Meziříčí.

„Je to tedy o investičních prioritách. Dokud nebude náměstí hotovo a nebudeme vědět, kolik jeho rekonstrukce bude nakonec stát, nechceme se souběžně pouštět do jiných, finančně náročných akcí,“ konstatoval meziříčský starosta.

Vzhledem k aktuální rozpracovanosti projektové dokumentace a následné nutné rekolaudaci památky pro kulturní využití však nyní nemůže vedení města garantovat zprovoznění budovy ani ve druhé polovině roku 2025.

„Doporučujeme proto zájemcům o pořádání kulturních akcí v synagoze vyčkat s podáním žádosti o grantovou podporu kultury až na jaro 2025, tedy do druhého kola, až bude jasnější, od kdy bude možné objekt využívat,“ upozornil předseda kulturní komise Jan Bílek, na nějž se pořadatelé mohou případně obracet i pro aktuální informace.

30. června 2023