Světlá nad Sázavou prožívá rozkvět, po dvaceti letech se staví nové byty

  14:34
Historický okamžik nastává letos ve Světlé nad Sázavou. Po dlouhé době se začíná stavět nový bytový dům. A ne jeden. Soukromí developeři přišli hned s dvěma projekty. Vzniknout by ale měly i desítky dalších parcel pro rodinné domy.

Druhý projekt se připravuje na okraji největšího světelského sídliště a dostal název Rezidence Na Bradle. | foto: Rezidence Na Bradle

Světlá nad Sázavou tak zažívá z pohledu bydlení nebývalý rozkvět. Po dvě desetiletí se ve městě byty nestavěly. Nyní by jich mělo vzniknout více než šest desítek najednou. „Pro město je to skvělá zpráva,“ konstatoval světelský starosta František Aubrecht.

Pracovat na stavbě nové bytovky už se začalo v Lánecké ulici poblíž zdravotního střediska. V lokalitě velice blízko centra města by do roka a půl měl stát čtyřpodlažní moderně vyhlížející dům. Nabídne celkem 24 jedno- až čtyřpokojových bytů.

Webové stránky projektu Byty Světlá už některé z nich označují za rezervované či prodané. Velká většina je však dosud volných. Ceny se pohybují od 1,3 do 5,6 milionu korun podle velikosti. V případě zájmu je třeba připočítat parkovací místo za čtvrt milionu a sklepní kóji za 75 tisíc korun.

Druhý projekt se připravuje na okraji největšího světelského sídliště a dostal název Rezidence Na Bradle. Do pětipatrového domu se vejde 43 bytových jednotek, mnohé s poměrně velkou předzahrádkou či terasou. Ostatně úpravy okolí a zeleně mají být součástí stavby, stejně jako dětské hřiště.

I tento developer již zahájil prodej bytů, zatím ale jen některých. Ceny jsou mírně vyšší než v případě Lánecké ulice, zahrnují ale i parkovací stání. Začínají na 2,3 milionech a šplhají až těsně k šesti milionům korun.

„V posledních letech tu nové byty nevznikaly. Poslední nově postavený bytový dům byl dokončen před jednadvaceti lety,“ přiblížil starosta Aubrecht.

Město jedná o převodu bytů

Bytovku stojící rovněž na sídlišti Bradlo nedaleko domova pro seniory tehdy stavělo město společně s obyvateli sdruženými do bytového družstva. O náklady se podělili zhruba půl na půl.

Shodou okolností právě v letošním roce uplyne takzvaná doba udržitelnosti. Město na stavbu bytového domu získalo dotace, a po stanovenou dobu tak s byty nesmělo nakládat. „Nyní začneme s obyvateli domu jednat o převodu bytů do jejich vlastnictví,“ naznačil starosta.

Zároveň s byty by ve Světlé měla přibýt i nová plocha pro rodinnou výstavbu. Další soukromý investor by měl připravit celkem devětadvacet parcel pro rodinné domy. Nacházet se budou na jižním břehu Sázavy u silnice ve směru na Lipničku.