Kontroloři podruhé během měsíce zavřeli jihlavskou Billu kvůli hlodavcům

  8:48
Pracovníci potravinářské inspekce nechali už podruhé během jednoho měsíce zavřít jihlavský supermarket Billa v Havlíčkově ulici. Stejně jako 11. května i v pondělí 31. května byl důvod stejný: výskyt hlodavců a jimi okousané potraviny.

Inspektoři nechali už podruhé během jednoho měsíce zavřít jihlavský supermarket Billa v Havlíčkově ulici. Stejně jako 11. května i v pondělí 31. května byl důvod stejný: výskyt hlodavců a jimi okousané potraviny. | foto: Radek Laudin, MF DNES

Když to kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zjistili poprvé, vyvěsili pracovníci Billy na zamčené vchody oznámení, že je zavřeno z technických důvodů. A že o termínu otevření budou zákazníky informovat. Tehdy inspektoři našli v Bille myší trus, mrtvé hlodavce a potraviny poškozené myším požerem. 

„Provozovna nebyla adekvátně zabezpečena před pronikáním škůdců. Provozovatel situaci neprodleně řešil,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Supermarket byl hned druhý den 12. května znovu otevřen. 

V případě závažných porušení hygienických předpisů inspektoři kontrolu vždy s krátkým časovým odstupem opakují, aby se přesvědčili, že nastavená hygienická opatření již odpovídají požadavkům.

„V tomto případě opakovaná kontrola z pondělního dopoledne 31. května prokázala, že se problém odstranit nepodařilo,“ oznámil Pavel Kopřiva. Kontroloři znovu objevili stopy přítomnosti hlodavců, nakousané potraviny. A znovu Billu nechali zavřít.

„Je možné, že tlak škůdců souvisí se stavebními úpravami, které v současnosti v obchodním centru probíhají,“ doplnil mluvčí. V budově má být po dokončení přestavby ještě letos navíc drogerie a lékárna.

Pracovníci obchodu museli udělat další opatření, v úterý ráno už byl supermarket znovu přístupný. Billa provozuje zmíněný obchod v areálu společnosti OC Jihlava.

„Ihned jsme zahájili úkony ve spolupráci s deratizační firmou, aby výskytu hlodavců zabránila. Bohužel se jedná o problematiku celé budovy, proto se případ řeší s majitelem objektu, aby k podobným událostem v budově nedocházelo. Věříme, že veškerá opravná opatření, která děláme, problematiku na této prodejně vyřeší,“ uvedla mluvčí Billy Dana Bratánková.

Kontrola inspektorů se bude zase brzy opakovat. „Je povinností provozovatele zajistit, aby k pronikání škůdců k potravinám v prodejně i ve skladu nedocházelo. A to bez ohledu na současnou ztíženou situaci,“ upozornil mluvčí Kopřiva. Navíc SZPI zahájí v tomto případě správní řízení, které může skončit uložením pokuty.

Autor: