Díky teplému podzimu se stromy v Jihlavě mohly sázet až do konce roku

  16:12
Teplý a vlhký podzim pomohl k tomu, že se v Jihlavě ještě v prosinci vysazovaly nové stromy. V krajském městě tak do konce roku přibyly stovky nových dřevin. Jde převážně o alejové listnáče, ovocné stromy a také o víc než patnáct set nových keřů.

Sázení nových stromů pokračovalo v Jihlavě až do konce roku. | foto: Magistrát města Jihlavy

Vysazovat se mohlo až do zámrazu. „Listnaté stromy se totiž ve specializovaných školkách dobývají až po opadu listů, tedy v době, kdy jsou už ve vegetačním klidu. Vzhledem k průběhu letošního roku začala výsadba stromů v polovině listopadu, kdy byly dovezeny první stromy. Keře byly vysazovány od října, protože se pěstují v květináčích a mohou být sázeny i v době vegetace,“ informoval mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Výsadbě přál loňský charakter počasí. „Vláhově byl rok srážkově mírně nadprůměrný, takže nyní je půda dostatečně zásobená vodou, což stromům prospívá,“ uvedla Martina Brandová z odboru životního prostředí jihlavské radnice.

Správci zeleně dostali k sadbě celkem 118 kusů alejových stromů. „Jde převážně o listnaté stromy určené jako náhradní výsadba za pokácené stromy. Dále pak čtyřiadvacet kusů ovocných stromů, 58 kusů prostokořenných sazenic, převážně jehličnanů, a také 1 525 kusů keřů,“ vypočítal náměstek jihlavské primátorky Vít Zeman.

Zelenější bude okolí cyklostezky a dopravního hřiště

Mezi místa s největší koncentrací nově vysázených stromů patří například cyklostezka na Bedřichově, kde přibylo třiadvacet ovocných stromů. Jedná se o staré odrůdy hrušní, jabloně a třešně.

Nové stromky přibyly také v lesoparku Helenín, kde je čtrnáct nových dřevin. Mezi nimi i nepříliš běžné druhy, jako například jinan dvoulaločný nebo kaštanovník setý.

Nejvíce keřů přibylo na Ústředním hřbitově, na sousedícím novém parkovišti v Žižkově ulici, ale také na nově rekonstruovaném dětském dopravním hřišti.