Jihlava sází desítky mladých stromů, u cyklostezky vznikl nový ovocný sad

  15:48
Podzimní výsadba stromů v Jihlavě je v plném proudu. A nesází se jen okrasné dřeviny. U cyklostezky do místní části Pávov v uplynulých dnech vznikl zcela nový městský ovocný sad. Tvoří ho celkem 27 mladých stromků. Rostou zde třeba jabloně, hrušně, třešně i švestky.

U cyklostezky do Pávova vznikl zcela nový městský ovocný sad. Vysazeno zde bylo celkem 27 mladých stromků. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Je to snaha o vytvoření jakéhosi městského sadu, kde budou moct cyklisté spočinout a který je v sousedství dvou rybníčků velmi cenných esteticky i biologicky,“ uvedla Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí na magistrátu.

Konkrétně byly v tomto místě vysazeny čtyři jabloně, dva ořešáky, čtyři myrobalány, pět švestek, čtyři hrušně a po čtyřech třešních a višních. Je to druhá větší výsadba na jednom místě. Tou první byla před týdnem vysazená stromová alej v lokalitě Skalka.

V lokalitě to bylo poslední sázení, více stromů už zde nepřibude. „Prozatím se s další výsadbou v tomto místě nepočítá. Výsadba je umístěna na našem pozemku, ty navazující už městu nepatří,“ vysvětlila Ruschková.

Nové stromy se ale budou i nadále sázet, byť na jiných místech Jihlavy.  Ještě letos na podzim se budou vysazovat stromy jako náhradní výsadba za pokácené, a to téměř po celém městě včetně příměstských částí. Mělo by jít o 85 kusů stromů a necelou stovku kusů keřů.

„Ze stromů se budou vysazovat například javor mléč, javor klen, lípa velkolistá, okrasné třešně a jabloně, jeřáb ptačí nebo jedle stejnobarvá. Z keřů například zlatice, kalina vonná, tavolníky a ibišek syrský,“ vypočítala Ruschková.

Dopěstovat strom ve městě je čím dál těžší

V příštím roce se chce odbor životního prostředí zaměřit nejenom na pokračování náhradních výsadeb, ale pečovat o již vysazené mladé stromky.

„Dopěstovat strom v městském prostředí je čím dál těžší. Výsadbou stromů totiž nic nekončí, ale naopak všechno začíná. Než začne nově vysázený strom ‚fungovat‘, trvá dvacet i více let. Proto je důležité i každoroční sázení stromů ve městě, protože jen jejich postupnou obnovou můžeme docílit toho, že za pár let nebudeme mít město beze stromů, ve kterém se nebude dát žít,“ zdůrazňuje Ruschková.

Na jaře by také mělo být zasazeno na Masarykově náměstí pět stromů, které odstartují první etapu revitalizace náměstí. Konkrétně půjde o pět bíle kvetoucích jerlínů. Pro Jihlavu to bude premiéra. Tento druh v krajském městě zatím ještě neroste. Skupina stromů bude umístěna v horní části náměstí, naproti radnici.

„Jerlíny nám už dorazily do Jihlavy. Přes zimu je budeme mít založené na zahradě v Rantířovské ulici, a hned jak to příští rok dovolí podmínky a až proběhne archeologický průzkum, budeme moct zahájit práce,“ řekla.

V záloze má magistrát podle Ruschkové připravené i další plány na výsadby zeleně i do navazující krajiny jako třeba na již zmiňované Skalce. „Ale nechci v tuto chvíli sdělovat nic konkrétního, dokud nebudeme mít připravené pozemky,“ dodala Katarína Ruschková.