Obor Energetika táhne. Kvůli zájmu studentů se rozšíří průmyslovka v Třebíči

  16:48
Střední průmyslová škola v Třebíči zažívá nebývalý zájem ze strany studentů. Nesmírně žádaný je zejména její chlouba, obor Energetika. Kvůli velké poptávce po studiu hodlá škola dokonce areál v ulici Manželů Curieových rozšířit. V nové přístavbě mají vzniknout další učebny.

V přístavbě třebíčská škola nově získá další tři kmenové učebny, odbornou laboratoř, odpočinkové místnosti a zázemí. Takto by dle zveřejněných vizualizací měly prostory po dokončení vypadat. | foto: C.U.B.E.

Rozšíření dosavadních budov je nezbytné vzhledem k tomu, že škola nově nabírá studenty do dvou tříd zmíněného oboru, který je jediný svého druhu v republice. Jedná se o čtyřletý maturitní obor. Absolventi najdou uplatnění například v jaderných elektrárnách. A s dostavbou dalšího bloku Dukovan bude zapotřebí stále více expertů.

V dalších letech se bude počet studentů zvyšovat. „Naše škola už přestává kapacitně stačit, a proto je potřeba tento problém řešit. Momentálně se jako nejjednodušší varianta jeví právě dostavba pavilonu Energetiky, díky čemuž bychom získali potřebné prostory,“ řekla Petra Hrbáčková, ředitelka Střední průmyslové školy Třebíč.

Nově tak škola získá další tři kmenové učebny, odbornou laboratoř, odpočinkové místnosti a zázemí. Chybět nebude ani venkovní prostor, který bude vhodný i pro výuku.

„Právě tato varianta dostavby se jeví jako nejvhodnější ze všech, které jsme zvažovali. Nejen finančně, ale i proto, že do budoucnosti jsou možné další prostorové úpravy,“ popsal Milan Melichar, projektant firmy C. U. B. E. Třebíč, který zpracoval plány úprav.

O náklady se podělí kraj a ČEZ

Podle odhadů by samotná stavba měla vyjít na 75 milionů korun, vybavení pak na dalších patnáct milionů. Na financování se bude kromě Kraje Vysočina podílet i Skupina ČEZ.

„O tom, kdo zaplatí jakou část, momentálně jedná hejtman s generálním ředitelem skupiny ČEZ. Za kraj chceme v příštím roce nechat zpracovat projektovou dokumentaci tak, aby bylo možné v roce 2025 začít s dostavbou,“ přiblížil Jan Břížďala, krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu.

Cílem je zajistit nové prostory pro žáky do roku 2026, kdy už bude na škole osm tříd oboru Energetika.

Zájem o něj mají nejenom studenti z Vysočiny, ale do Třebíče jezdí za studiem i mladí lidé z Jihočeského, Jihomoravského kraje či z Ostravska. A že nejde výhradně jen o mužskou profesi, dokazuje i rostoucí zájem dívek. Obor Energetika doposud vystudovalo i deset studentek.

Za posledních čtrnáct let, kdy se obor na třebíčské průmyslovce vyučuje, nastoupilo z tohoto oboru do dukovanské elektrárny 82 absolventů.

Svářeči pro jadernou elektrárnu Temelín se učí na střední škole a učilišti v Hněvkovicích na nejmodernějších přístrojích (15. listopadu 2023):