iDNES.cz

Stavba žďárského domova pro seniory má zpoždění, hrozilo zřícení stropů

  8:42
Již letos v létě se měli v novém domově pro seniory ve Žďáře nad Sázavou zabydlovat první klienti. Moderní SeniorCentrum společnosti SeneCura, která jej buduje na místě někdejšího internátu strojírenského učiliště, však stále připomíná staveniště. Kamenem úrazu je komplikovaná rekonstrukce původních budov.

„Primárně je problém se statikou stropů, které hrozily zřícením, a bylo tedy nutné záležitost procesně řešit. Aktuálně se dokončují přípravy na tuto opravu, ta posléze proběhne v následujících týdnech,“ informoval minulý týden Ondřej Plšek, manažer rozvoje skupiny SeneCura.

Dodal také, že konečná podoba domova se vlivem těchto komplikací nijak měnit nebude. Stále tak platí, že zařízení nabídne 132 lůžek pro seniory se sníženou soběstačností nebo trpící Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Lůžka budou zařazena do krajské dotační sítě.

Značně se však posunul původní termín, kdy by mělo být SeniorCentrum hotové. Původně jím byl druhý kvartál letošního roku. „Termín dokončení stavby je podle aktuálního stavu polovina roku 2023,“ upřesnil teď Plšek.

Tato časová prodleva vzbuzuje neklid u vedení Žďáru. Město by totiž mělo do připravovaných nových prostor přesunout všech 40 klientů svého Seniorpenzionu - domova se zvláštním režimem, kde přebývají převážně nemocní s Alzheimerovou chorobou. Ten už léta sídlí v budově hotelu Fit, kde má radnice část prostor pronajatou od soukromého subjektu.

Za rok končí nájemní smlouva

„V tuto chvíli víme, že nám příští rok v srpnu hrozí ukončení této smlouvy na pronájem. S přemístěním klientů do nového domova pro seniory jsme už počítali, bylo to tak ostatně se SeneCurou i naplánováno,“ vyjádřil se žďárský místostarosta Rostislav Dvořák s tím, že věří, že se povede stavbu dokončit i přes všechny komplikace včas.

V opačném případě by město muselo jednat o prodloužení nájemní smlouvy ve Fitu, případně řešit ve spolupráci s Krajem Vysočina krátkodobé náhradní ubytování seniorů v jiných zařízeních. „Situaci ubytování klientů řešíme a budeme na ní spolupracovat s městem,“ uvedl za společnost SeneCura Plšek.

SeneCura nemovitost a pozemky v Komenského ulici získala od kraje již v roce 2016, a to za 24,3 milionu korun. Ke slavnostnímu zahájení stavby pak došlo v září 2020.

Zařízení po svém dokončení slibuje nejen 51 dvoulůžkových a 30 jednolůžkových pokojů, ale i speciálně vybavené fitness-centrum, masážní vanu, kadeřnictví, manikúru a pedikúru, kapli, terapeutickou zahradu a 27 parkovacích stání.

V podzemním podlaží vznikne kuchyň, technické místnosti a zázemí pro personál, tři další patra budou sloužit klientům. Ti zde budou žít v takzvaných domácnostech pro vytvoření rodinné atmosféry.

V areálu by navíc mělo najít práci kolem osmi desítek lidí - pečovatelů, sester, kuchařů a pomocného personálu.

zpět na článek