iDNES.cz

Dva atletické oddíly se v Brodě dohadují kvůli využívání nového stadionu

  12:04
Neobvyklý spor dvou atletických oddílů se rozhořel v Havlíčkově Brodě. Už měsíce se zástupci tělovýchovných jednot Jiskra a Sokol dohadují o tom, kdo z nich může v lukrativních časech využívat moderní atletický stadion Na Losích. Nespokojení rodiče dětí se obrátili na radnici s peticí.

Moderní atletický stadion Na Losích byl otevřen před čtyřmi lety a tehdy způsobil boom v zájmu o tento sport. Následné rozdělení atletického oddílu na dva však přinesl dohady, spory a nyní i petici. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Problém je v tom, že se původní atletický oddíl tělovýchovné jednoty Jiskra rozpadl na dvě skupiny. Část původních členů odešla do Sokola. A tyto skupiny se nemohou dohodnout na časech využívání stadionu,“ přiblížil jádro sporu havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).

Pro pochopení situace je třeba zajít pár let do minulosti. V Havlíčkově Brodě vždy býval jen jeden atletický oddíl pod hlavičkou Jiskry. Za dob stařičkého stadionu se škvárovou dráhou nebyl nikterak velký, trénovali v něm víceméně jednotlivci. Obrovský rozvoj tohoto způsobu sportování v Brodě však nastal po rekonstrukci atletického stadionu v roce 2018. Tartanový ovál a moderní sektory pro další disciplíny velice rychle přilákaly doslova stovky zájemců z řad dětí a mládeže.

S příchodem nových lidí však docházelo ke stále většímu názorovému střetu ve vedení oddílu. Prohlubovala se hlavně generační propast.

„Starší trenéři byli zvyklí nějak trénovat a mít svoji metodiku. Oproti tomu mladší to chtěli dělat jinak, sport se snažili posouvat někam dál. Měli jiný pohled na trénování, účast v závodech i vedení oddílu,“ popisuje předseda TJ Jiskra Miroslav Sommer.

„Do atletiky se nahrnula spousta lidí, kteří by o ni za dob škvárového oválu nezavadili, vyvolali volby, zvolili nový výbor a začali si diktovat podmínky a uplatňovat své představy. Původní oddíl se rozštěpil, odešli jsme pod hlavičku Sokola,“ líčí Radek Musil, předseda atletického oddílu TJ Sokol.

Jiskra argumentuje bezpečností dětí

Oba znesvářené oddíly i nadále navštěvují desítky dětí, přibližně kolem šedesáti. Na stadionu však trénují pouze atleti Jiskry. Kdo chodí do Sokola, musí se spokojit s tréninkem v sousedství stadionu, na cyklostezce či na hřišti základní školy Wolkerova.

„Jiskra nás na stadion nepouští, neumožňuje nám na něm trénovat. A to, i když je tam jen pár dětí. Nemají zájem o dohodu,“ tvrdí Radek Musil.

„Snažíme se dohodnout, vždy se na něčem domluvíme a pak se to začne dělat jinak a rozšíří se petice. Nevím, zda její autoři vědí, jak to v atletickém oddíle a na stadionu chodí,“ oponuje Miroslav Sommer.

Spor je hlavně o lukrativní časy zhruba od půl čtvrté odpoledne do šesti. Rodiče už v tu dobu mívají po práci a na atletiku menší děti mohou vozit. Právě v těchto časech mívají tréninky oba oddíly.

Představitelé Jiskry, kteří dle dohody s městem stadion bezplatně užívají, argumentují bezpečností. Za děti ručí a při větším počtu z různých skupin se obávají, že vznikne chaos, v němž se můžou malí atleti ztratit nebo zranit.

„Trenéři chtějí, aby když trénují nejmenší děti, nikdo jiný na stadionu nebyl. Malé děti jsou zmatené, neví za kým jít, kterého trenéra se držet. Uvidí ve vedlejší skupině kamaráda, poběží za ním a skupiny se budou mísit. Tomu se chceme vyhnout. Od starších žáků už toto nehrozí,“ vysvětluje Sommer.

„Stadion je velký dost, děti se na něj vejdou“

Autoři petice naopak namítají, že stadion je velký dost, aby se na něj více skupin dětí vešlo. „Atletické stadiony mají velkou kapacitu, najednou může trénovat obvykle 80 až 100 lidí, při závodech se tam vejde běžně kolem 180 závodníků. Na atletické dráze neprobíhá zápas dvou družstev, která by potřebovala celý stadion. Na něm se nacvičují v sektorech jednotlivé disciplíny,“ píše se v petici.

Podle Musila bylo v minulosti naprosto běžné, že i v době tréninku dětí si na ovál šla zaběhat veřejnost. „Neviděli jsme v tom problém, nikdo nikomu nepřekážel,“ říká.

Autoři petice připomínají, že stadion, jehož vybudování přišlo na 38 milionů korun, byl stavěn z veřejných peněz. Část nákladů pokryla krajská dotace, která byla podmíněna tím, že areál budou moci využívat všechny atletické oddíly, školy i veřejnost.

„Současný zákaz přístupu atletům Sokola v odpoledních hodinách na stadion je i v rozporu s mnoha body plánu rozvoje sportu v Havlíčkově Brodě,“ dodávají nespokojení rodiče dětí docházejících na atletiku do Sokola.

Jejich petice se už dostala k vedení města. To ji projednalo a na začátek října svolalo jednání všech stran včetně autorů petice. „Chceme, aby se oddíly dohodly mezi sebou, jako město do toho budeme vstupovat pouze jako jakýsi mediátor diskuse,“ konstatoval Zbyněk Stejskal.

Podotkl přitom, že sportování na atletickém stadionu je zdarma a je v gesci technických služeb, které se o areál starají. Ty také na svých webových stránkách mají elektronický rozpis, v jakých časech a kdo atletickou a fotbalovou část využívá. Na počátku týdne v tomto rozpisu figurovala pouze atletika TJ Jiskra v pondělí od 14 do 18 hodin a příští týden v pátek od 8 do 15.30. Jiný atletický zápis v rozpise na příští tři týdny nebyl.

zpět na článek