Žďár vybral šest míst ve městě, kde se mohou sprejeři vyřádit legálně

  16:08
Žďár nad Sázavou chce podpořit streetartové umělce a sprejery. Radní jim na území města vyčlenili šest míst pro tvorbu legálních graffiti. Podle starosty Martina Mrkose má tato tvorba svoji estetickou hodnotu. Není to přitom poprvé, co Žďár těmto pouličním umělcům vychází vstříc.

Jednu z trafostanic poblíž žďárského bazénu proměnila Šárka Zástěrová. Blízkost vody ji inspirovala k motivu rybích šupin. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Na seznamu legálních míst pro graffiti se objevila zeď garáží a dílny areálu bývalých technických služeb za hotelem Veliš, zadní strana budovy autocvičiště nebo oddělovací zeď v prostoru atria v centru města. Sprejeři mohou využít také prostor pod třemi mosty: na Klafar, v ulici I. máje a ve Strojírenské ulici u Žďasu.

„Vnímáme street art jako integrální součást veřejného prostoru. Je to autentická tvorba, má svoji estetickou hodnotu. Chceme vyjádřit svůj liberálnější postoj k této věci a podpořit rozmanitost uměleckých projevů a různých subkulturních aktivit ve veřejném prostoru,“ sdělil starosta Martin Mrkos.

Ve Žďáře nejde o první pokus vyjít vstříc pouličním umělcům. Před čtyřmi roky se dokonce konal festival, při němž oslovení tvůrci vyzdobili řadu trafostanic ve městě. Naposledy se loni proměnila ta u Relaxačního centra.

„Podařila se posunout estetika místa moderním uměleckým ztvárněním,“ míní Mrkos. Klasičtí sprejeři dosud mohli legálně ve městě tvořit pouze pod mostem na Klafar a pod mostem v ulici I. máje. Teď se jejich možnosti výrazně rozšíří.

„Policie bude vědět o těchto místech, na nichž bude možné bez postihu a legálně projevovat své umění. Výběr ploch jsme diskutovali se zástupci streetartové subkultury, je to výsledek jednání,“ uvedl starosta. Tento přístup považuje za preventivní vůči vandalismu.

Podle vedoucího městské policie Martina Kunce se žďárští strážníci s graffiti nebo nejrůznějšími tagy setkávají minimálně. „Stačí malůvka o velikosti 20 krát 40 centimetrů, pokud je plocha pomalovaná a postříkaná, je to trestný čin. Legalizaci ploch vítáme, je lepší, když se zájemci prezentují na určených místech,“ tvrdí Kunc.

Jedním z posledních případů vandalismu ve městě je například posprejovaná lávka pro pěší vedle barokního mostu.

Autor: