Nová hala s velkou horolezeckou stěnou okamžitě přilákala zájemce o lezení

  9:52
Dlouhodobé provizorium pro novoměstské školáky a sportovce skončilo. Naplno už mohou využít novou sportovní halu za zhruba 70 milionů, kterou Nové Město na Moravě s podporou kraje a státu postavilo. Dominantou sportoviště, které vyrostlo na místě tělovýchovného střediska, je horolezecká stěna.

Nová sportovní hala v Novém Městě na Moravě. Její dominantou je velká horolezecká stěna. Původní plány s ní vůbec nepočítaly, teď jsou ale všichni rádi, že ji horolezci protlačili. O lezení je okamžitě od otevření sportoviště enormní zájem. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Velmi mile nás při otevření překvapil zájem dětí o lezení. Už nás kontaktovala spousta lidí, že by se chtěli stát členy našeho horolezeckého oddílu,“ říká Jaromír Čejka, předseda Trip Teamu.

„Na takový zájem jsme nebyli personálně ani materiálně vybaveni. Hledáme způsob, jak uspokojit poptávku a nezbláznit se z toho,“ dodává s úsměvem.

I Jaromír Čejka před čtyřmi lety bojoval za to, aby radnice do hotového projektu přidala právě horolezeckou stěnu. Díky petici a následné anketě, na kterou zastupitelé i přes prodražení a zpoždění stavby slyšeli, tak nakonec přibyla ještě 12 metrů vysoká a 20 metrů široká stěna s převisem přes 4 metry.

„Ještě budeme muset doplnit jednodušší cesty pro trénink dětí,“ poukazuje Čejka s tím, že nejbližší srovnatelné stěny najdou zájemci v Poličce a Bystřici nad Pernštejnem.

Sportovní hala však má výrazně pestřejší využití. Vejde se do ní i hřiště na házenou a florbal, tedy dva prostorově nejnáročnější halové sporty. Velké hřiště se dá navíc rozdělit spuštěním sítí napříč na tři plnohodnotné kurty.

Sportoviště provozuje městská firma Novoměstské služby, která má na starosti už Městské lázně, další velkou investici posledních let. V hale je také kavárna s občerstvením.

Hala bude sloužit především školám, využít ji však může i veřejnost. „Prioritu číslo jedna mají naše základní školy, pak střední školy, pak naše městské organizace, sportovní organizace podporované městem a pak všichni ostatní,“ řekl už při dostavbě starosta Michal Šmarda.

Autor: