Novoměstská hala, do níž horolezci prosadili lezeckou stěnu, otevře v září

  8:24
Stavba sportovní haly v Novém Městě na Moravě finišuje. Vytoužené sportoviště v Tyršově ulici přišlo na 70 milionů korun. Otevře se 11. září. Sloužit bude především školám, hodiny ale budou určené i veřejnosti. A hlavně horolezcům, kteří v ní pomocí petice prosadili i vysokou lezeckou stěnu.

„Stavební firma předá stavbu na konci června. Město pak bude mít čas na to, aby dovybavilo sportoviště nábytkem, který nebyl součástí naší dodávky,“ říká Kamil Skalník z místní firmy Staredo, která zakázku měla na starosti.

Školáci a sportovci se tak už mohou těšit, že od září využijí moderní multifunkční halu, která nahradí zbourané tělovýchovné středisko.

„Na 11. září připravujeme slavnostní otevření. Výuka už začne standardně ve sportovní hale, školy si zatím plánují hodiny,“ uvedl starosta Michal Šmarda.

„Prioritu číslo jedna mají naše základní školy, pak střední školy, prioritu číslo tři mají městské organizace, číslem čtyři jsou sportovní organizace podporované městem a pak všichni ostatní,“ doplnil starosta.

Přestože se konečný termín předání nezdrží, opatření proti koronaviru nadělala stavbařům starosti s podlahou.

Francouzský výrobce a italské pigmenty do barev

„Její výrobce je francouzský, pigmenty do barev italské, byly komplikace s celkovou dodávkou, která se asi o měsíc protáhla, což ohrozilo konečný termín,“ shrnul problémy Kamil Skalník.

Stavbaři nyní montují zbývající sportovní vybavení. „V pohodě stihneme stavbu převzít, odzkoušet a uvést do září do provozu,“ doplnil starosta Šmarda.

Na velkou sportovní halu Nové Město dlouho čekalo a po Městských lázních za sto milionů jde o další zásadní investici posledních let. Hrací plocha má rozměry čtyřicet krát dvacet metrů, součástí haly je i tribuna pro zhruba 130 diváků.

Příprava celé stavby nabrala zpoždění. Nejdřív si místní horolezci díky petici prosadili dodatečné zařazení lezecké stěny do projektu, pak radnice ani napodruhé nevybrala firmu, protože se žádná do soutěže nepřihlásila.

Město proto nakonec zakázku rozdělilo zvlášť na demolici staré tělocvičny a výstavbu nové sportovní haly.

Autor: