Spor městské firmy a bývalého starosty Žďáru o odměny míří k soudu

  8:42
K soudnímu sporu s bývalým starostou se schyluje ve Žďáře nad Sázavou. Akciová společnost Satt, kterou stoprocentně ovládá město, se pře s exstarostou a předsedou představenstva firmy Jaromírem Brychtou o tři čtvrtě milionu korun. Politik podle Sattu a města neoprávněně pobíral odměny.

Bývalý žďárský starosta a předseda představenstva městské firmy Satt Jaromír Brychta. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Jde o částku 740 tisíc z let 2007 až 2015, kdy byl Jaromír Brychta v představenstvu. Opíráme se o zákon o střetu zájmů a stanovisko advokátní kanceláře,“ vyjádřil se pro MF DNES ředitel Sattu Petr Scheib, který je v čele společnosti od roku 2015.

„V předžalobní výzvě byl termín 9. února, vratka nepřišla,“ informoval na únorovém žďárském zastupitelstvu koaliční zastupitel a nový předseda představenstva Rostislav Dvořák (KDU-ČSL), který v čele statutárního orgánu loni v listopadu nahradil místostarostu Josefa Klementa, jenž zamířil do Senátu.

Zákon o střetu zájmů platný od ledna 2007 - zjednodušeně řečeno - zakazuje politikům v uvolněné funkci pobírat odměny za působení v městských firmách.

„Společnost Satt vyplácela odměny politikům i po přijetí zákona o střetu zájmů, tyto příjmy neměly být přiznány. Doufám, že se pan Brychta zachová stejně jako jeho kolegové,“ uvedla místostarostka Ludmila Řezníčková (ANO).

Ostatní starostové peníze Sattu vrátili

Menšinovými akcionáři Sattu, který je především dodavatelem tepla a internetu a nově zahrnuje také divizi technických služeb, byla do loňského roku města Velké Meziříčí, Nové Město na Moravě a také obec Dolní Rožínka.

Jejich starostové - Radovan Necid, Michal Šmarda a Zdeněk Horák - dosazení do představenstva akciové společnosti obecními zastupitelstvy, už odměny vyplácené předchozím managementem Sattu v minulosti vrátili.

A peníze poslal zpět rovněž bývalý žďárský místostarosta Josef Klement, který podle svých slov vycházel z výkladu ministerstva vnitra.

Tito čtyři politici vraceli firmě souhrnnou částku kolem půl milionu korun. Posty v představenstvu a dozorčí radě byly honorovány částkou tři až pět tisíc korun měsíčně.

Kritik radniční koalice svoje pochybení odmítá

Jaromír Brychta se v roce 2014 po odchodu ze žďárské radnice neúspěšně ucházel o místo ředitele Sattu a vrátil se k práci pedagoga. Po vyloučení z řad místního sdružení ODS uspěl v dalších volbách na kandidátce hnutí Změna 2018 a patří mezi největší kritiky současné radniční koalice. Svoje pochybení v případě odměn odmítá a opakovaně trvá na svém.

„Výzvu jsem předal svému právnímu zástupci. Výzva je z části z oblasti science fiction, vše bude řešit můj advokát,“ pronesl Brychta na zastupitelstvu, když se diskuse mimo program stočila právě na téma nevrácených odměn.

Bývalý první muž města se hájí tím, že se hned po schválení zákona o střetu zájmů v roce 2007 dotazoval na vyplácení odměn ve statutárních orgánech právního oddělení Svazu měst a obcí.

„Podle jeho odpovědi jsem se choval a jednal. Tyto dokumenty mám v originále k dispozici. Předal jsem je také právníkovi,“ řekl exstarosta Brychta.

„V žádném případě se necítím, že bych udělal chybu nebo něco nepřístojného,“ dodal s tím, že nic do rozhodnutí případného soudu vracet nehodlá. Podrobněji se k případu nechce vyjadřovat s tím, že má připravené tři argumenty.

Případ už mohl být částečně promlčen

Podle oslovených aktérů případu je ve hře i možnost alespoň částečného promlčení.

Politik se svým advokátem adresovali advokátní kanceláři zastupující Satt vysvětlující dopis. To ale nestačilo. „Budeme postupovat soudní cestou,“ potvrdil ředitel Sattu Petr Scheib.

Aktuálně má představenstvo Sattu pět členů, všichni jsou žďárskými zastupiteli. Odměny za působení ve statutárním orgánu nepobírá pouze starosta Martin Mrkos.

Autor: