Po půlnoci na Vysočině se staly dvě tragické nehody. Zemřel chodec a řidič

  9:48
Ke dvou smrtelným nehodám vyjížděli po půlnoci na neděli policisté na Vysočině. Nejprve na Havlíčkobrodsku auto srazilo chodce. Na Pelhřimovsku cizinec nezvládl průjezd zatáčkou, dostal smyk a narazil do svodidel a stromu. Obě nehody vyšetřují policisté.

ilustrační snímek | foto: Policie ČR

„Kolem půl jedné ráno jsme na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/38 mezi Havlíčkovým Brodem a Červeným Křížem, poblíž obce Štoky. Došlo zde ke střetu osobního vozidla a chodce,“ uvedla krajská mluvčí policie Dana Čírtková.

Podle prvotního vyšetřování šestačtyřicetiletý řidič auta značky Citroën jel ve směru od Havlíčkova Brodu. Na silnici v tu dobu šel stejně starý chodec, policisté zatím nevědí, kterým směrem se pohyboval. Řidič nezvládl na jeho pohyb zareagovat a srazil ho.

„Při dopravní nehodě utrpěl chodec zranění neslučitelná se životem a na místě dopravní nehody zemřel. Pro stanovení přesné příčiny úmrtí byla nařízena soudní pitva,“ řekla Čírtková.

Na místě se mu snažili pomoci záchranáři. K nehodě vyjela záchranářská posádka z Jihlavy a lékařská z Havlíčkova Brodu. Při nehodě nebyl nikdo další zraněn.

Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku na alkohol a test na návykové látky, obě byly negativní.

„Osobní vozidlo policisté zajistili pro účely trestního řízení. Na místo byl vyslán výjezd služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod. Policisté z dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod společně s kriminalisty důkladně ohledali místo dopravní nehody a případ zadokumentovali. Další okolnosti, stejně jako míra zavinění, jsou předmětem policejního prověřování. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti,“ dodala Čírtková.

Policisté se obrací na případné svědky, kteří v noci projížděli po silnici I/38 mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem mezi půlnocí a půl jednou a viděli chodce, aby se přihlásili na linku 158. Zejména by policie uvítala záznamy z palubních kamer vozidel.

Mladý řidič narazil s autem do stromu

Kolem půl druhé policisté vyjížděli k další smrtelné nehodě, která se stala na Pelhřimovsku na silnici II/112 ve směru od Nové Vsi do centra Horní Cerekve.

„Dvacetiletý řidič osobního vozidla tovární značky Hyundai Santa Fe v pravotočivé zatáčce u blízkého lomu nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, vlastnostem vozidla, dopravně technickému stavu pozemní komunikace a zřejmě vlivem vysoké rychlosti dostal s vozidlem smyk, který nezvládl. Poté narazil do kovového svodidla a stromu,“ popsala Čírtková.

Cizinec se těžce zranil. „Na místo byly neprodleně vyslány posádky z Pelhřimova a Počátek. Až do příjezdu záchranářů byla prováděna laická resuscitace svědky události. Veškeré oživovací pokusy však byly marné a lékař záchranné služby pouze konstatoval smrt,“ řekl mluvčí záchranné služby Petr Janáček.

Nikdo další se při nehodě nezranil. Policisté nehodu zadokumentovali a nadále ji vyšetřují. Škoda na autě je 170 tisíc korun.

Autor: