Společně se zmiňovanou pět set let starou památkou tehdy opustil své stanoviště také takzvaný Krejčíkův smírčí kámen, jejž někdo ukradl ze stráně u polní cesty, vzdálené zhruba jeden a půl kilometru.
Jenže zatímco takzvaný „Krejčík“ byl po několika dnech nalezen pohozený v trávě poblíž svého původního umístění, v případě druhého, navíc i mnohem vzácnějšího exempláře nevyčíslitelné hodnoty se žádné objevení nekonalo.
Policie už případ nedávno odložila. „Nepodařilo se totiž najít ani pachatele krádeže, ani samotný smírčí kámen,“ sdělila k tomu krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Zdůraznila ale, že práce tím pro policisty rozhodně nekončí. Byť se případ ve stanovené lhůtě nepovedlo vyřešit, i nadále je vedený v patrnosti. „Takže kdyby měl kdokoliv nějaké informace o tom, kde se kámen nachází, nebo jej dokonce někde viděl, tak je rozhodně uvítáme a budeme se jimi dále zabývat,“ zdůraznila Čírtková.
A naděje se nevzdává ani Luboš Korbář, místní patriot, badatel a obdivovatel kamenných památek nejen ze žďárského okresu. Však také on i jeho přátelé ihned po zmizení památky spustili rozsáhlou pátrací akci. Během ní pečlivě prohledávali nejbližší i vzdálenější okolí, ale mohutný, zhruba 116 centimetrů vysoký kvádr z mramoru se nikde neobjevil.
Věří, že připomínání přinese kýžené ovoce
Luboš Korbář rovněž vytrvale šíří informace a osvětu v médiích a na sociálních sítích, pravidelně zveřejňovanými fotografiemi stále připomíná podobu cenné památky a motivuje své sledující k aktivitě i měsíce po zmizení historického unikátu.
„Přátelé, kamarádi a kolegové, dívejte se kolem sebe, třeba zrovna váš soused se kamenem chlubí na své skalce. Informace sdílejte, kopírujte a posílejte i do jiných facebookových skupin, aby se nám Pytlákův kámen vrátil co nejdříve zpět,“ vybízí Korbář.
Ten také věří, že byť zloděj exemplář ještě nevrátil, svědomí jej jistě tíží čím dál víc. Naráží tak na legendy, že smírčí kámen nikomu doma štěstí nepřinese, spíše naopak. Právě proto nejsou výjimkou ani případy, kdy se odcizení kamenní svědci minulosti po několika měsících nebo i letech opět znenadání objeví.
Křížové kameny odkazují ve většině případů na tragickou událost. Konkrétně zmizelý Pytlácký kámen připomíná smrt pytláka Petra Chrásta, kterého roku 1569 zabil myslivec Jan.
Krejčíkův kámen, který se nakonec vloni v létě vrátil zpět na své místo, zase vznikl v 17. století na paměť umučení krejčovského tovaryše, jehož Švédové ve třicetileté válce obvinili z vyzvědačství.
24. srpna 2024 |