Den Žďáru se kvůli uzavírkám stěhuje z náměstí, dostane barokní nádech

  14:28
Po dvouleté pauze se v sobotu uskuteční Den Žďáru. Hlavní program městských slavností se stěhuje z náměstí. Letos se odehraje v parku na Farských humnech u řeky Sázavy a ponese se v barokním duchu. Odehraje se stranou mimo hlavní tepny města. Radnice totiž nechtěla zatěžovat občany další uzavírkou.

„Tentokrát nebude uzavřena hlavní silnice přes náměstí Republiky, a to z toho důvodu, že jsou ve Žďáře dopravní uzavírky s kyvadlově řízenou dopravou. I když jde o víkend, nechceme ještě víc zatěžovat dopravu tím, že bychom uzavřeli náměstí,“ připomněl starosta Martin Mrkos fakt, že řidiče ve městě pod Zelenou horou trápí opravy frekventovaných silnic u zámku a v Jihlavské ulici.

Výběr z programu Dne Žďáru

Pátek 10. 6.

  • Muzejní noc (19.00)
  • Výstava Radosti a strasti barokního života

Sobota 11. 6.

  • Barokní průvod od Městského divadla na Farská humna (9.45)
  • Předání ceny města a křest knihy Santiniho hvězda (14.00)
  • Ondřej Havelka a jeho Melody Makers (19.30)
  • Společnost historického šermu Flamberg (vystoupení v 11, 13, 15, 16 a 17 hodin)
  • Věž kostela sv. Prokopa (otevřeno od 13 do 20 hodin)
  • Modelové království (otevřeno od 10 do 17 hodin)

Program inspirovaný barokem a třemi stoletími zelenohorského kostela začne v půl desáté barokním průvodem od Městského divadla na Farská humna.

Během dne si návštěvníci užijí vystoupení místních folklorních souborů i šermířů z Flambergu, do programu se zapojí rovněž řada dalších spolků a organizací působících ve městě.

Ve 14 hodin předají zástupci radnice cenu města, tentokrát bude jejím laureátem spisovatel Zdeněk Vyhlídal, a uskuteční se křest knihy Santiniho hvězda, na níž se podílel fotograf Milan Šustr a historik Stanislav Mikule.

Odpoledne od 13 hodin bude přístupná věž kostela sv. Prokopa, celý den bude otevřené vláčkové Modelové království v suterénu Domu kultury.

Vrcholem sobotního večera bude koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, který začne v 19.30. Předtím se o atmosféru postará například orchestr žďárského divadla nebo Karel na nákupech.

Pouť člověka od kolébky až do hrobu

Den Žďáru však začne už v pátek večer Muzejní nocí. „Její dvanáctý ročník zahájíme v 19 hodin před budovou Tvrze, potrvá až do půlnoci. Akce má název Radosti a strasti barokního života. Scénář se bude odvíjet od výstavy Roky v baroku, kterou současně zpřístupníme,“ říká pracovník muzea Pavel Elbl.

Návštěvníky Muzejní noci čeká s plánkem v ruce celkem deset zastávek. „Ty budou situovány v prostorách Tvrze, Moučkova domu, na náměstí Republiky, v kostele sv. Prokopa a v kapli sv. Barbory,“ vyjmenoval Pavel Elbl s tím, že do organizace se zapojila také římskokatolická farnost. „Lidé navštíví lázeň, šenk, trh, seznámí se s barokní zbožností, smrtí, spravedlností i katem,“ vyjmenoval Elbl.

Samotná výstava, která potrvá do 6. listopadu, vznikla ve spolupráci s muzeem v rakouském Retzu. Muzejníci představí pouť barokního člověka životem od kolébky až do hrobu na pozadí velkých i malých dějin. „Téma výstavy souvisí s oslavami 300. výročí posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře,“ připomněl Pavel Elbl.

Žďárskému muzeu exponáty zapůjčila řada dalších muzeí z regionu. Autoři výstavy představí barokní dobu na příkladu skutečné žďárské postavy, pekaře Václava Kršky, jenž se dožil asi padesáti let.

Autor: