V rekordním průvodu půjde přes tisíc havířů, do ulic vyrazí i po setmění

  16:22
Tisícihlavý průvod havířů v historických krojích bude vévodit letošnímu jihlavskému Havíření. Třídenní slavnost ve dnech 21. až 23. června připomene středověkou hornickou minulost města. Letos bude navíc Jihlava hostitelem setkání hornických měst a obcí. Zúčastní se ho 70 delegací z tuzemska i zahraničí.

„Před dvaceti lety nás šlo v prvním obnoveném jihlavském hornickém průvodu 130. Od té doby počet účastníků narůstá. Nikdy nás ještě nebylo tolik, kolik bude letos - v průvodu bude nejméně tisíc lidí, další tisíce lidí budou kolem,“ řekl Milan Kolář, který v roce 1999 tradici hornických průvodů obnovil.

V průvodu se objeví nové postavy trucbab a bubeníků či nosičů stříbra, praporů a cedulí. Noví budou také pregéři a klopíři, kteří se zabývali výrobou mincí.

V úterý si zkoušela na půdě základní školy v Křížové ulici kostýmy poslední skupina jihlavských účastníků průvodu. „Těším se, líbí se mi, že průvod sleduje strašně moc lidí. Už jsem jednou šla v průvodu za hornického pomocníka, letos půjdu za horníka z denní směny,“ řekla Zuzana z páté třídy základní školy.

Ve skladu je asi 180 kostýmů. „Původní byly šité na pevné míry. Ale repliky už dáváme šít tak, aby vypadaly stejně jako jejich předlohy, ale daly se přizpůsobit na různé typy postav. To hodně usnadňuje oblékání účastníků, protože každý rok je jejich skladba jiná, děti odrůstají,“ řekla švadlena Miluše Dvořáčková.

Za svitu luceren a lampionů havířům požehná obří loutka anděla

Letošní Havíření by ze všech dosavadních ročníků mělo mít nejbohatší program. „Na návštěvníky čekají čtyři koncertní scény, přes třicet hudebních skupin, divadla v parcích, pouliční happeningy, žonglérské a ohňové show, výstava a hlavně tři velkolepé slavnostní průvody,“ sdělila Aneta Hrdličková z kanceláře primátora města.

Fotogalerie

Havíření letos přinese řadu novinek. Jednou z nich bude, že v pátek 21. června ve 21 hodin vyrazí havířský průvod za svitu pochodní a luceren.

„Zveme všechny, aby se do průvodu přidali s vlastními lampiony, světýlky a lucernami. Čím víc nás bude, tím mocnější to bude zážitek,“ vyzval Kolář.

Průvod vyjde z Masarykova náměstí kolem brány Matky Boží a dále půjde parkem u kina Dukla. „U gymnázia se zjeví obří loutka anděla, která havířům požehná,“ přiblížil Kolář.

V sobotu se pak od 10 hodin uskuteční Hornická paráda - slavnostní průvod všech účastníků. Pozváno je více než sedmdesát hornických spolků, mimo jiné z Polska, Slovenska nebo Maďarska. Průvod dojde do pivovaru Ježek. Tam a v sousedních Smetanových sadech se pak odehraje hudební program.

Koncerty kapel, výstava fotografií i vzpomínka na zakladatele

Mezi vystupujícími se objeví například kapely Žlutý pes, Naďa Urbánková, Bokomara, Nezmaři, YoYo Band či Jarret. Pro starší bude určena scéna s dechovou hudbou v parku Gustava Mahlera.

V neděli bude od devíti hodin tradiční Pouť ke svatému Jánu - k někdejšímu hornickému kostelíku svatého Jana Křtitele. Celý den pak bude v parčíku u kostelíka program s divadly, dixielandem či folklorem. Vystoupí zde divadelník Víťa Marčík.

V rámci doprovodného programu budou na radnici vystaveny dobové fotografie zakladatele hornických průvodů a fotografa Johanna Haupta či faksimile vzácných jihlavských rukopisů - Gelnhausenova kodexu a Zbraslavské kroniky. V sobotu o půl druhé odpoledne účastníci uctí Hauptovu památku - na jeho hrob na ústředním hřbitově položí květiny.