U silnice stojí obří krteček. Na jeho stavitele v dobrém troubili řidiči

  16:58
V táhlé rovince silnice z Jihlavy na Znojmo u Jakubova málokdo z řidičů zpomaluje. Jedno zde ale dokáže pozornost šoférů upoutat znamenitě a mnohé i zastavit. Je to každoroční instalace „skulptur“ ze slámy, které zde staví lidé z Jakubova. Nyní vytvořili obrovitého krtečka, jak jej kreslil malíř Zdeněk Miler.

Jak se tvorba slaměného krtečka s konvičkou a rýčem na hromádce hlíny blížila během úterního odpoledne do finále, ozývaly se od projíždějících aut stále častější klaksony na pozdrav.

„Je to už devatenáctá pohádková postava, co jsme postavili na tomto místě,“ spočítal jakubovský starosta Miroslav Kabelka.

Letos měli tvůrci slamáka měsíční zpoždění, běžně tvoří novou instalaci na začátku října. „Letos nějak nepřálo počasí a stále se nám nedařilo sladit termíny – potřebujeme, aby měl čas malíř, a ten zase musí mít vhodné počasí, aby mu barvy na slamákovi uschly,“ vysvětlil Kabelka.

Prvního slamáka, představujícího selku a sedláka, zde vytvořili, když Jakubov v roce 2005 získal ocenění Vesnice roku. „Teď už vždy vybíráme postavu ze známé české dětské pohádky. Jednou jsme tady měli sice i Shreka, ale to byl spíš úlet,“ směje se jedna z autorek slamáků Marie Vejmelková.

Letošní návrh vytvořila Dana Pařízková. „Jednotlivé části připravíme v obecní dílně, často z věcí, které najdeme ve sběrném dvoře. Musíme vymyslet, aby stavba byla trvanlivá vůči počasí a neshodil ji třeba vítr. Pak části na místě sestavíme. Letos nám to celé trvalo dva půldny,“ řekla Pařízková.

Místní těší reakce příznivců, které jsou vesměs pozitivní. „Lidi už se nás často ptají, kdy noví slamáci budou. Těší se na ně, až kolem pojedou na dovolenou na jih. Je to velmi milé,“ řekla Pařízková.