iDNES.cz

V pukající skále v Ledči hrozí zřícením stovky bloků, zjistili vědci

  12:04
Více než sedm stovek nestabilních objektů našli při nedávném průzkumu pracovníci Akademie věd na nebezpečném skalním masivu v Ledči nad Sázavou. Uvádí to jejich závěrečná zpráva. Jak bude skalní stěna sanována, nyní projednávají představitelé města a kraje s projektanty.

Horolezci a vědci z Akademie věd ČR skalní stěnu osadili čidly monitorujícími pohyby a pnutí bloků. Na stěnu rovněž namalovali desítky značek. Ty udávají, které kameny bude třeba sundat a které ukotvit. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Ve skalní stěně je asi 450 volných úlomků, které hrozí bezprostředním zřícením, a doporučujeme je odstranit. Dalších přibližně 270 útvarů je třeba zpevnit kotvami,“ tlumočil závěry vědců ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky Josef Stemberk.

Zároveň experti doporučili u paty skalního bloku vybudovat asi padesát metrů dlouhou opěrnou zeď. Měla by zajistit, aby nedocházelo k vysouvání skalních bloků ve spodní části masivu směrem k silnici.

V posledních dvou měsících vědci skály nad silnicí ke Kovofiniši monitorovali. Na několik exponovaných míst nainstalovali jemná čidla, která případný pohyb bloků v masivu sledovala. Přístroje za dosavadní dobu monitoringu naměřily hraniční hodnoty.

„Za čtyřiadvacet hodin ve dnech 12. a 13. května došlo ke dvěma náhlým nevratným posuvům sledovaných bloků o celkem 0,4 milimetru, přičemž za alarmující považujeme hodnotu půl milimetru. Je to důkaz o nestabilitě skalních bloků,“ popsal Stemberk.

Hledá se rychlé a ekonomické řešení

Jak se všemi zjištěními naloží, je nyní na vlastnících skalního masivu, kterým jsou město i Kraj Vysočina, a dále projektantovi a firmě, která bude samotné sanační práce provádět. Role vědců s největší pravděpodobností v Ledči skončila. Řešit ještě budou případné předání monitorovacího systému, který je na skále i nadále v provozu.

„O podobě sanačních prací momentálně jednáme s krajem a silničáři, projektantem i případnými zhotoviteli. Než bude uzavřená dohoda a bude známý harmonogram, je těžké k tomu cokoliv říkat. Velice bych si ale přála, aby se vše do konce roku povedlo,“ řekla ledečská starostka Hana Horáková.

Skalní masiv se nachází nad řekou těsně u silnice mířící z centra Ledče do průmyslové zóny na jejím západním okraji. Skalní blok se tu v některých místech skoro dotýká vozovky. Část masivu tak patří kraji, který je vlastníkem komunikace, část městu. Oba vlastníci se o náklady na sanaci zřejmě budou dělit.

Na kolik práce vyjdou, zatím není vůbec jasné. Ledečská starostka je odhaduje v řádech desítek milionů korun. Město s krajem proto hledají optimální řešení.

„Hledá se nejrychlejší, ale také nejekonomičtější řešení, jak skálu zabezpečit. Prověřují se také dotační možnosti, které by mohly pomoci uhradit část nákladů,“ vzkázala mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

Kraj chce aspoň částečně obnovit provoz

Obě strany zároveň doufají, že až samotná sanace začne, zjistí se, že není potřeba v tak velkém rozsahu. Může se totiž ukázat, že ne všechny vědci označené skalní bloky budou skutečně tak nebezpečné. Ale může se stát i opak, že nebezpečných míst bude ještě víc.

Téměř tři stovky kotev je totiž velké množství, které v dnešní době případné kupce může děsit. Kov, z něhož kotvy jsou dělané, prudce zdražuje. A navíc se u těchto materiálů poslední dobou výrazně prodlužují dodací lhůty.

Silnice vedoucí do průmyslové zóny musela být včetně chodníku už v únoru uzavřena. Od té doby musí automobilová doprava jezdit přes půlku města a místní část Bohumilice. Chodci místo obchází po cestě po druhém břehu řeky.

Co nejdřív silnici otevřít je snahou všech stran. Jak je patrné z týden starého vyjádření krajské správy a údržby silnic, provoz chtějí obnovit i byť třeba jen částečně.

„Cílem je provedení zabezpečovacích prací, které umožní alespoň částečné obnovení provozu na silnici III. třídy a přilehlém chodníku v dohledné době,“ stálo ve zprávě silničářů zaslaném prostřednictvím Evy Neuwirthové.

Vědci Akademie věd v březnu monitorovali skalní masív:

21. března 2022

zpět na článek